четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Влада ће одлуку о Војиславу Шешељу донети када размотри све аспекте случаја
Хроника

Расим Љајић: Влада ће одлуку о Војиславу Шешељу донети када размотри све аспекте случаја

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2015.

Председник Националног савета за сарадњу са Хагом Расим Лајић рекао је да ће Влада одлуку о Војиславу Шешељу донети када размотри све аспекте случаја.

Љајић је за Блиц рекао да је одлука Жалбеног већа Хашког трибунала да Шешељ мора да се врати у притвор до 26. маја "наставак волунтаризма који Хаг демонстрира у овом предмету и сукоба различитих нивоа судских инстанци унутар Трибунала".

"И све би то било у реду да се то не прелама преко леђа Србије. Иако смо завршили сарадњу са Хагом, ми сада морамо поново да се бавимо оваквим темама иако објективно имамо далеко већих проблема", рекао је Љајић.

Шешељ, оптужен за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93, рекао је јуче да се неће добровољно вратити у притвор и да ће морати да га ухапсе. Он је најавио да ће се позвати на одредбе Закона о сарадњи са Хашким трибуналом који предвиђа вишедневну процедуру за изручење оптуженог Хагу.

Председник СРС предао се добровољно Трибуналу у фебруару 2003. године, а суђење му је почело у новембру 2007. године. Из притвора је, без изречене пресуде, пуштен у новембру 2014. године како би се лечио од карцинома.

Након неколико изјава лидера радикала, хрватски званичници затражили су да се Шешељ врати у притвор и оценили да његве изјаве штете односима у региону. Његов повратак у Трибунал тражио је и хашки тужилац Серж Брамерц који ће 25. и 26. маја боравити у Београду.

Апелационо веће Трибунала је 30. марта наложило првостепеном већу које је судило Шешељу, да "сместа" опозове одлуку о његовом привременом ослобађању зато што је Шешељ изјавом да се неће добровољно вратити у Трибунал, прекршио један од два основна услова за останак на привременој слободи.

Расправно веће председавајућег Жан-Клода Антонетија није, међутим, поступило по налогу Апелационог већа, већ је, 10. априла од лекарског тима који Шешеља лечи у Србији, затражило документацију о његовом здравственом стању. Како је затим саопштио секретаријат Трибунала, Шешељ је одбио да ту документацију достави суду.

(Танјуг)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер