четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Урадити нешто озбиљно, по цену губитка на изборима
Хроника

Расим Љајић: Урадити нешто озбиљно, по цену губитка на изборима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2011.

 БЕОГРАД- Министар рада и социјалне политике Расим Љајић изјавио је да би власт у наредних осам месеци требало да уради нешто озбиљно, па и по цену да изгуби наредне изборе. Љајић је, учествујући у "Утиску недеље" Телевизије Б92, казао да би и требало урадити нешто што ће људи знати да цене, ако не за ове, оно бар за наредне изборе.

Према његовим речима, најважније је покренути производњу, али и уредити државу, владу, смањити број агенција на најмању могућу меру, смањити број посланика, смањити јавну потрошњу, не дозволити да се само тргује, не запошљавати само у државним службама…

Министар је казао да, према пројекцијама Министарства рада и социјалне политике, у Србији живи око 700.000 људи испод линије сиромаштва.

То значи, према његовим речима, да трочлана породица има месечни приход нижи од 18.500 динара, што је значајно мање од минималне потрошачке корпе која износи 23.000 динара.

Србија, казао је Љајић, није Београд и на свега тридесетак километара јужније или источније од престонице, ситуација готово надреална.

"Становништво у том подручју се суочава са катастрофалном ситуацијом која је последица лоших приватизација и неспремности да се уђе дубље у процес транзиције…Људи ту још ментално живе у времену 90-тих година", рекао је он.

Љајић је додао да нема прецизних података колико људи данас купује бајати хлеб, али је најавио да његово министарство последња три месеца покушава да направи нешто што ће, како је рекао, бити најприближније социјалној слици Србије.

Минисра је указао да ниједна реформа од 2000. године није завршена до краја, већ је свака нова влада која је долазила све покретала од почетка.

"Сада је дошла вода до пода и овако се више не може… Морамо да радимо, да производимо, да извозимо, јер нема алхемије која ће нам помоћи у овој ситуацији која значајно додатно отежана економском кризом", рекао је Љајић.
Аналитичар Мирослав Прокопијевић сматра да постоје два начина вођена социјалне политике - развојном политиком у којој ће доходак расти и други је прерасподела сиромаштва.

"С те стране проблем може да се реши тако што би се водила прецизна и неселективна социјална политика, социјална политика 'сунчевог зрака', усмерена ка људима којима је она потребна", рекао је он.

Према његовим речима, држање нереалне цене хлеба је погрешно, јер то уништава пољопривреду, као и недозвољени извоз пшенице којим се остварује профит од цена на светском тржишту.

Пример лоше социјалне политике је и различита цена струје за различите потрошач, при чему се кажњавању они што троше више, што је, такође, погрешно, рекао је Прокопијевић, који каже да не види да постоји расположење да се таква политика промени.

 Љајић каже да не искључује могућност да парламентарни избори буду одржани у децембру, с обзиром на то да се већ од маја улази у термин редовног изборног циклуса. Он мисли да је у овом тренутку најважније успоставити образац политичког понашања да избори буду у редовном изборном циклусу или да буду раније, али као резултат договора власти и опозиције.

Министар је казао да договор са опозицијом неопходан, јер доноси друштвену стабилност и сматра да разлика од три месеца за одржавања избора, пре или касније, ништа не мења.

Упитан да ли је могућа коалиција СДП Србије са напредњацима, Љајић је рекао да он остаје на "броду на коме јесте".На примедбу да се чини као да се "власт предаје", Љајић је одговорио да је реално да ови избори буду изгубљени, јер ће грађани тражити кривце за лоше стање у коме се налазе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер