Početna strana > Hronika > Rasim Ljajić: Strane službe bezbednosti pomažu u potrazi za Mladićem
Hronika

Rasim Ljajić: Strane službe bezbednosti pomažu u potrazi za Mladićem

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. novembar 2010.

Beograd - London pomaže u hapšenju haškog optuženika Ratka Mladića, a to rade i druge inostrane bezbednosne službe, kaže za Danas Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta Srbije za saradnju sa Haškim tribunalom, čime je potvrdio navode odlazećeg ambasadora Velike Britanije u Srbiji Stivena Vordsvorta.

- Treba naglasiti da nam strane službe ne pomažu na terenu, već se ta saradnja ogleda u razmeni informacija. Na osnovu nekih od njih sprovedene su i konkretne akcije. Svaka služba koja ima bilo kakvu informaciju o haškim beguncima dostavlja ih našim službama, koje ih potom proveravaju - ističe Ljajić.

Prema njegovoj oceni, poslednji izveštaj glavnog haškog tužioca Serža Bramerca je očekivan i ne donosi ništa novo, ni spektakularno. Ljajić dodaje da je najnoviji izveštaj haškog tužioca na nivou prethodnog, koji je podnet u junu, kao i da su sve činjenice "manje-više" poznate.

- Pozitivno je to što je Srbija pohvaljena kada je reč o administrativnom delu saradnje, odnosno dostupnosti arhivske građe, dokumenata i svedoka - ocenjuje Ljajić.

Naš sagovornik nije mogao da odgovori u kojim oblastima istrage je neophodno unaprediti rad, na šta je Bramerc ukazao u izveštaju, jer je, kako kaže, reč o "operativnim aktivnostima koje ne mogu biti dostupne javnosti".

- Ono na šta Tužilaštvo insistira jeste proaktivan pristup svih državnih struktura u lociranju i hapšenju preostalih haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Najveći teret u potrazi za njima i dalje snosi Bezbednosno-informativna agencija - ukazuje Ljajić.

U izveštaju glavnog tužioca Serža Bramerca navodi se da napori Srbije da se lociraju i uhapse preostala dva haška optuženika - Ratko Mladić i Goran Hadžić još su problematični. Bramerc konstatuje da je u proteklih šest meseci potraga za haškim beguncima nastavljena, ali bez konkretnih rezultata.

Kako se dalje navodi u izveštaju, odgovornost za lociranje i hapšenje ova dva haška begunca ostaje u rukama srpskih vlasti. U periodu kada je izveštaj pisan, Haški tribunal je bio u tesnoj saradnji i kontaktu sa srpskim bezbednosnim agencijama zaduženim za hapšenje Mladića i Hadžića.

"Nakon revizije istrage u vezi sa hapšenjem preostala dva haška begunca, Tužilaštvo je ohrabrilo Srbiju da usvoji rigorozniji pristup potrazi. Preporuka Tribunala je bila da se usvoje strategije u onim oblastima istrage u kojima je neophodno unaprediti rad ". Srpske vlasti su, navodi se u izveštaju Bramerca, usvojile preporuke Haškog tribunala i počele rad na njihovoj primeni. Poslednjih šest meseci srpske tajne službe su nastavile istragu pod okriljem i vođstvom Nacionalnog saveta za bezbednost. 

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner