петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Статус кандидата неће нам донети победу на изборима
Хроника

Расим Љајић: Статус кандидата неће нам донети победу на изборима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2011.

БЕОГРАД - Владајућа коалиција не би смела да игра на карту добијања статуса кандидата за ЕУ до краја ове године и да очекује да ће јој то донети победу на изборима. Лично не очекујем никакве поене од статуса, а томе ме учи и само искуство. Избори на Вождовцу одржани су недељу дана након што су Србији укинуте визе и то није имало никаквог одраза на гласање. А визна либерализација је далеко опипљивија и значајнија за бираче него статус кандидата, каже у разговору за “Блиц” министар Расим Љајић, лидер СДПС.

- Статус кандидата је важан са становишта пута којим Србија иде ка ЕУ и који са њим постаје неповратан, али грешка је мислити да је то кец у рукаву. Уколико не желимо да изгубимо изборе, морамо се бавити далеко конкретнијим стварима.

Рекли сте да је СНС много јача од владајуће коалиције, а реално они немају неки посебан програм који нуде бирачима. Напротив.

- У Србији се углавном гласало против, а не за некога. И сада ће се пре гласати против владајуће коалиције, него за неки одређени програм. Економска ситуација је таква да ће изборе одређивати материјални и социјални положај грађана и ко год да је био на власти у протеклом периоду, нашао би се у хендикепираном положају у односу на опозицију. Заслуга СНС је ту никаква, али су, без обзира на то, они данас најјача опозициона странка и пливају на народном незадовољству.

Шта власт мора да уради да би добила изборе?

- Треба да урадимо све што можемо да наставимо реформе, ма колико то било болно. Мора се наставити прближавање ЕУ и најважније, морамо да побољшамо животни стандард грађана. Не можемо да обећамо драматично побољшање, али да људи осете бољитак, мислим да можемо.

Кад ће бити избори?

- У сваком случају, улазимо у термин редовних избора после маја. За мене није од пресудне важности то да ли ће они бити три месеца пре или касније. Важније је да постоји договор о датума који нам оставља време за решавање проблема. Сада се сви баве датумом избора, а пред нама је гомила незавршеног посла. Све стоји.

Је ли вам се ико из коалиције обратио у вези с датумом изборе, да ли су вођени икакви разговори?

- Нису вођени никакви разговори или ја бар нисам учествовао у њима.

Да ли бисте у некој следећој влади седели заједно са Николићем?

- По сваку цену нећемо бити ни у једној влади. Док смо у актуелној коалицији, делићемо и добро и зло, али не верујем да је могуће да заједно изађемо на следеће изборе. Верујем да ће се пред бираче ићи у три колоне, па како народ одлучи.

Закон о финансирању странака и Изборни закон показали су да власт заправо уопште нема намеру да усклади систем са европским стандардима?

- Чињеница је да ако желимо да будемо део ЕУ, морамо да прихватимо и она правила која нам се не свиђају. Не можемо више на кашичицу да прихватамо само оно што нам одговара. Иако мислим да ће укидање бланко оставки од парламента направити бувљак за трговину мандатима, нема никакве сумње да ћемо и када су у питању финансирање странка и бланко оставке, морати да прихватимо све што ЕУ тражи. Лично и не верујем да ће са тим бити проблема, пре би то могао да буде Закон о реституцији, за чије спровођење једноставно нема средстава.

Али до данас ниједна реформа није извршена до краја. Зашто бисмо сада очекивали промене?

- Реформе нису спровођене искрено из више разлога, али понајвише зато што су странке увек калкулисале с тим да ће уколико направе болне резове, изгубити изборе. Те калкулације сада више нису реалне јер ће, понављам, само конкретни резултати добијати изборе.

Ове године укидамо агенције

Да ли се у владајућој коалицији расправљало о смањењу броја агенција и регулаторних тела?

- У неколико наврата смо водили неформалне разговоре о томе и постоји спремност свих партнера да се смањи број непотребних агенција или да се укину оне које су сличне. То би требало да се догоди већ ове године.
(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер