четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Радници не треба да очекују много од пакета социјалних мера
Хроника

Расим Љајић: Радници не треба да очекују много од пакета социјалних мера

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. август 2009.

Влада Србије формирала посебну групу за заштиту најугроженијих. Пакет социјалних мера до краја месеца. Предузимамо мере да ублажимо кризу, али не очекујте много, поручио радницима министар Расим Љајић.

Први састанак посебне радне групе, коју је Влада Србије формирала како би се пронашло решење за заштиту најугроженијих одржаће се у среду, а до краја месеца најављено је и усвајање пакета социјалних мера.

"Ово је покушај Владе да одговори проактивно на оно што су били захтеви радника у протестима у протекла два до три месеца", рекао је Радио-телевизији Србије министар рада и социјалне политике Расим Љајић.

Један од предлога тиче се доношења закона о повезивању радног стажа, рекао је Љајић и истакао да од 1. јануара послодавци неће моћи да исплате плате док не уплате доприносе.

Нацртом пакета социјалних мера, како сазнаје РТС, предвиђено је и да се из посебног буџетског фонда обезбеди једнократна помоћ од 5.000 динара за поједине штрајкаче и да се дуг послодавца претвори у власништво државе.

Нове мере кабинета Мирка Цветковића укључују и преиспитивање приватизација, спречавање злоупотреба и привредног криминала, сазнаје РТС.

Најава нових мера уследила је пошто синдикални лидери нису јасно одговорили да ли Србију на јесен чека талас протеста, мада, последњих месеци, свакодневно штрајкује, у просеку између 25 и 30 предузећа.

Синдикати тврде да мартовску плату није примили 100.000 запослених.

Бранислав Чанак из Синдиката Независност сматра да све мере заједно и свака појединачно значе да је Влада одлучила да поштује сопствене прописе.

Љубисав Орбовић из Самосталног синдиката каже да је ове мере требало донети пре пар месеци како би се демократски, социјалним дијалогом решили проблеми.

"У овом моменту ниједан синдикат није најавио протесте, али људи су незадовољни и појединачно решавање фирми ће стварати пламенове који се сада дешавају", рекао је Орбовић.

У Унији послодаваца кажу да предложене мере подразумевају примену већ постојећих закона и постављају питање зашто се до сада нису поштовали.

Прошле године, сваки осми становник Србије био је сиромашан, што значи да је живео са мање од 9.000 динара месечно. Од почетка године, број оних који живе испод линије сиромаштва повећан је за 60 до 80 хиљада. Синдикалци за сада не најављују масовне протесте, али упозоравају да би, на јесен, масовно могли да изађу на улице. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер