субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Претње Приштине да додатно повећа порез на робу из централне Србије и БиХ најобичније политиканство
Хроника

Расим Љајић: Претње Приштине да додатно повећа порез на робу из централне Србије и БиХ најобичније политиканство

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. новембар 2018.

 БЕОГРАД - Министар трговине Расим Љајић оценио је да су претње Приштине да додатно повећа порез на робу из централне Србије и БиХ "најобичније политиканство и борба за политичке поене" и најавио да ће са колегом из БиХ Мирком Шаровићем затражити од Европске комисије да реагује.

Недељу дана од када су привремене приштинске институције одлучиле да порез на робу из централне Србије и БиХ повећају за 10 одсто, премијер привремених приштинских институција Рамуш Харадинај је рекао да би "ове таксе могле да буду и веће", подсећа "Политика".

Љајић за тај лист најављује да ће се вероватно почетком следеће недеље овим поводом састати са министром трговине БиХ Мирком Шаровићем када ће, како је рекао, Европској комисији упутити заједнички захтев да нешто предузме, у крајњем случају "да призна да CEFTA више не постоји".

"Сигурно се нећемо помирити и добровољно прихватити овакву ситуацију. Вршићемо сталан притисак на ЕК, ако ништа друго, да признају да CEFTA не постоји", рекао је Љајић.

Како је додао, "ово више нема везе са економијом нити може да се објасни".

"То је најобичније политиканство и борба за политичке поене. Ова одлука је штетна за људе који живе на Косову јер ће они морати да плате свако додатно опорезивање", рекао је Љајић.

Оценио је и да, осим врло благе реакције из ЕУ, за сада нема никаквог помака у решавању овог проблема.

"Једино Европска комисија може да заустави овакво понашање Приштине. Јер CEFTA више не постоји или постоји у неком другом облику", сматра министар трговине.

Он истиче и да се, до сада, никада нису дешавали овакви инциденти на тржишту, односно да је било случајева повећања такси за један или два производа, али увек уз неопходно образложење.

"И да се настави трговина то неко мора да надомести, а по свему судећи то ће бити фирме које продају робу на том тржишту. Коначну цену ће платити купци", упозорио је Љајић.

На питање "Политике" колики су губици за привреду, он каже да још нема прецизних података.

(Танјуг-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер