Хроника

Расим Љајић: Пре ћу ја поднети оставку него што ће бегунци бити у Хагу

Штампа
понедељак, 14. децембар 2009.

- Пре ћу ја поднети оставку него што ће се Ратко Младић и Горан Хаџић до краја године наћи у Хагу. На оснивачки конгрес своје Социјалдемократске партије Србије позвао сам представнике СНС јер сам уверен да је Србији потребан консензус власти и опозиције. Ово је најтежа година коју памтим, а дуго сам у власти - истиче Расим Љајић, министар рада и социјалне политике и први човек Националног савета за сарадњу с Хашким трибуналом, у разговору за Данас поводом у суботу одржаног оснивачког конгреса његове СДПС.

Шта подразумева консензус власти и опозиције за који се залажете?

- Србији више нису потребни никакви конфликти и поделе. Потребна нам је мирна политичка сцена, што значи да се око битних ствари власти и опозиција морају окупљати. Не треба да вечито као непријатељи копамо ровове, већ морамо инсистирати на постизању консензуса око виталних питања као што су децентрализација и регионализација, промена Устава, па чак и око Косова. Наравно, некада није могуће постићи потпуну сагласност, али треба да постоји намера, јер само тако при свакој промени власти Србија неће кретати од нуле.

Да ли сте због тог консензуса на оснивачки конгрес СДПС позвали напредњаке или сте то, како неки тврде, учинили да бисте себи обезбедили нови мандат након парламентарних избора?

- Ја нисам трговац и нисам рођен у министарској фотељи. Осим тога, СДПС није формирана да би по сваку цену била у власти. Спремни смо да будемо и опозиција. Једини разлог којим сам се руководио позивајући све, и опозицију и позицију, на конгрес био је управо постизање консензуса. Ниједног тренутка нисам размишљао о томе да позивајући СНС обезбеђујем следећи мандат у власти.

Сулејмана Угљанина, након летошњег помирења, ипак нисте позвали на конгрес?

- Није позван, јер мислим да би то било претерано. Још је дуг пут који ми морамо да пређемо, с обзиром на године конфликта.

Као вид штедње заговарате смањење броја министара. Имате ли подршку за то?

- Оптимално би било да Србија има тринаест министарстава, председника владе и једног заменика председника. Сви начелно подржавају тај мој предлог, али и ја, као и они, сматрам да је нереално да се то у овим околностима догоди, јер је влада састављена од једанаест странака.

Предлажете и смањење броја посланика са 250 на 150. Шта се тиме добија?

- У економском смислу добијамо велике уштеде, а осим тога добићемо и посланике с дигнитетом и кредибилитетом. Питајте сада грађане да наброје десеторо посланика које препознају и видећете да могу да се сете само неколико њих. Код нас се посланици крију иза странака.

Кажете да ће СДПС штитити сваког радника. Шта вас је и до сада спречавало као министра да то чините?

- Желим да СДПС буде профилисана као странка која штити интересе свих угрожених, па и радника који су највише погођени економском кризом. Својим конкретним радом и активностима показао сам колико радим у интересу радника, али тај свој рад нисам политички експлоатисао.

Неке најаве говоре да нас очекује пролеће социјалних немира.

- Било је најава да нас очекује врућа јесен, па чак и крвава, али тога није било. За протесте никада није касно, али ја увек мислим да је најбоље да се решења нађу за преговарачким столом. Када изађете на пругу и блокирате улицу, опет морате да разговарате, али су онда услови за постизање договора много тежи, јер испада да Влада попушта под притиском. Нико не може да искључи могућност појединачних протеста и штрајкова, али не очекујем неки велики бунт.

Да ли је Министарство рада и социјалне политике учинило све да заштити раднике од послодаваца?

- Прилично тога смо учинили доношењем пакета мера за очување социјалне сигурности. Омогућили смо повезивање стажа, а сада смо у фази доношења одлуке око овере здравствених књижица. То су важне ствари које држава може да уради. Нажалост, многи послодавци су искористили кризу како би отпустили део раднике. Мислим да ће се нешто исправити новим законом о стечају.

Како оцењујете рад вашег министарства на крају 2009?

- Ово је за мене лично најтежа година коју памтим, а дуго сам у власти. Лично сам уложио максимум који је могао да се уложи, али самог себе не могу да оцењујем.

Да ли сте задовољни средствима из буџета за Министарство рада и социјалне политике?

- Министар за социјалну политику никада није задовољан одобреним средствима, иако смо за 2010. добили пет одсто више него за ову годину. Мислим да ће то бити довољно за редовна социјална давања, која неће бити повећана.

Државна ревизорска институција пронашла је велики број неправилности у раду вашег министарства. Да ли су заиста за то највише криве књиговође, како тврди премијер Цветковић?

- Министарство рада и социјалне политике је међу већим министарствима, с великим бројем запослених. Ревизори су обавили контролу у седам различитих сектора, док су у другим министарствима контролисана три или четири сектора. У целини сам задовољан извештајем ДРИ, јер оно што је написано у извештају ревизора говори да није било ни злоупотреба, ни корупције. Видећемо ко је одговоран, али никоме не треба скидати главу унапред.

Не тако давно дали сте обећање да ћете поднети оставку на место координатора тима за сарадњу с Хагом уколико до краја године не буду ухапшени Младић и Хаџић. Крај године се ближи.

- Како сада ствари стоје, изгледа да ћу пре ја поднети оставку него што ће се бегунци наћи у Хагу. Ипак, сачекајмо крај године, али о оперативним активностима не желим да говорим.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]