Početna strana > Hronika > Rasim Ljajić: Pre ću ja podneti ostavku nego što će begunci biti u Hagu
Hronika

Rasim Ljajić: Pre ću ja podneti ostavku nego što će begunci biti u Hagu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 14. decembar 2009.

- Pre ću ja podneti ostavku nego što će se Ratko Mladić i Goran Hadžić do kraja godine naći u Hagu. Na osnivački kongres svoje Socijaldemokratske partije Srbije pozvao sam predstavnike SNS jer sam uveren da je Srbiji potreban konsenzus vlasti i opozicije. Ovo je najteža godina koju pamtim, a dugo sam u vlasti - ističe Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike i prvi čovek Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom, u razgovoru za Danas povodom u subotu održanog osnivačkog kongresa njegove SDPS.

Šta podrazumeva konsenzus vlasti i opozicije za koji se zalažete?

- Srbiji više nisu potrebni nikakvi konflikti i podele. Potrebna nam je mirna politička scena, što znači da se oko bitnih stvari vlasti i opozicija moraju okupljati. Ne treba da večito kao neprijatelji kopamo rovove, već moramo insistirati na postizanju konsenzusa oko vitalnih pitanja kao što su decentralizacija i regionalizacija, promena Ustava, pa čak i oko Kosova. Naravno, nekada nije moguće postići potpunu saglasnost, ali treba da postoji namera, jer samo tako pri svakoj promeni vlasti Srbija neće kretati od nule.

Da li ste zbog tog konsenzusa na osnivački kongres SDPS pozvali naprednjake ili ste to, kako neki tvrde, učinili da biste sebi obezbedili novi mandat nakon parlamentarnih izbora?

- Ja nisam trgovac i nisam rođen u ministarskoj fotelji. Osim toga, SDPS nije formirana da bi po svaku cenu bila u vlasti. Spremni smo da budemo i opozicija. Jedini razlog kojim sam se rukovodio pozivajući sve, i opoziciju i poziciju, na kongres bio je upravo postizanje konsenzusa. Nijednog trenutka nisam razmišljao o tome da pozivajući SNS obezbeđujem sledeći mandat u vlasti.

Sulejmana Ugljanina, nakon letošnjeg pomirenja, ipak niste pozvali na kongres?

- Nije pozvan, jer mislim da bi to bilo preterano. Još je dug put koji mi moramo da pređemo, s obzirom na godine konflikta.

Kao vid štednje zagovarate smanjenje broja ministara. Imate li podršku za to?

- Optimalno bi bilo da Srbija ima trinaest ministarstava, predsednika vlade i jednog zamenika predsednika. Svi načelno podržavaju taj moj predlog, ali i ja, kao i oni, smatram da je nerealno da se to u ovim okolnostima dogodi, jer je vlada sastavljena od jedanaest stranaka.

Predlažete i smanjenje broja poslanika sa 250 na 150. Šta se time dobija?

- U ekonomskom smislu dobijamo velike uštede, a osim toga dobićemo i poslanike s dignitetom i kredibilitetom. Pitajte sada građane da nabroje desetoro poslanika koje prepoznaju i videćete da mogu da se sete samo nekoliko njih. Kod nas se poslanici kriju iza stranaka.

Kažete da će SDPS štititi svakog radnika. Šta vas je i do sada sprečavalo kao ministra da to činite?

- Želim da SDPS bude profilisana kao stranka koja štiti interese svih ugroženih, pa i radnika koji su najviše pogođeni ekonomskom krizom. Svojim konkretnim radom i aktivnostima pokazao sam koliko radim u interesu radnika, ali taj svoj rad nisam politički eksploatisao.

Neke najave govore da nas očekuje proleće socijalnih nemira.

- Bilo je najava da nas očekuje vruća jesen, pa čak i krvava, ali toga nije bilo. Za proteste nikada nije kasno, ali ja uvek mislim da je najbolje da se rešenja nađu za pregovaračkim stolom. Kada izađete na prugu i blokirate ulicu, opet morate da razgovarate, ali su onda uslovi za postizanje dogovora mnogo teži, jer ispada da Vlada popušta pod pritiskom. Niko ne može da isključi mogućnost pojedinačnih protesta i štrajkova, ali ne očekujem neki veliki bunt.

Da li je Ministarstvo rada i socijalne politike učinilo sve da zaštiti radnike od poslodavaca?

- Prilično toga smo učinili donošenjem paketa mera za očuvanje socijalne sigurnosti. Omogućili smo povezivanje staža, a sada smo u fazi donošenja odluke oko overe zdravstvenih knjižica. To su važne stvari koje država može da uradi. Nažalost, mnogi poslodavci su iskoristili krizu kako bi otpustili deo radnike. Mislim da će se nešto ispraviti novim zakonom o stečaju.

Kako ocenjujete rad vašeg ministarstva na kraju 2009?

- Ovo je za mene lično najteža godina koju pamtim, a dugo sam u vlasti. Lično sam uložio maksimum koji je mogao da se uloži, ali samog sebe ne mogu da ocenjujem.

Da li ste zadovoljni sredstvima iz budžeta za Ministarstvo rada i socijalne politike?

- Ministar za socijalnu politiku nikada nije zadovoljan odobrenim sredstvima, iako smo za 2010. dobili pet odsto više nego za ovu godinu. Mislim da će to biti dovoljno za redovna socijalna davanja, koja neće biti povećana.

Državna revizorska institucija pronašla je veliki broj nepravilnosti u radu vašeg ministarstva. Da li su zaista za to najviše krive knjigovođe, kako tvrdi premijer Cvetković?

- Ministarstvo rada i socijalne politike je među većim ministarstvima, s velikim brojem zaposlenih. Revizori su obavili kontrolu u sedam različitih sektora, dok su u drugim ministarstvima kontrolisana tri ili četiri sektora. U celini sam zadovoljan izveštajem DRI, jer ono što je napisano u izveštaju revizora govori da nije bilo ni zloupotreba, ni korupcije. Videćemo ko je odgovoran, ali nikome ne treba skidati glavu unapred.

Ne tako davno dali ste obećanje da ćete podneti ostavku na mesto koordinatora tima za saradnju s Hagom ukoliko do kraja godine ne budu uhapšeni Mladić i Hadžić. Kraj godine se bliži.

- Kako sada stvari stoje, izgleda da ću pre ja podneti ostavku nego što će se begunci naći u Hagu. Ipak, sačekajmo kraj godine, ali o operativnim aktivnostima ne želim da govorim.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner