четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Не верујем да ће влада Србије предузети конкретне кораке уколико БиХ поднесе захтев за ревизију тужбе, само ће доћи до захлађења односа
Хроника

Расим Љајић: Не верујем да ће влада Србије предузети конкретне кораке уколико БиХ поднесе захтев за ревизију тужбе, само ће доћи до захлађења односа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. фебруар 2017.

 Не верујем да ће Влада Србије предузети конкретне кораке и повући аутоматске потезе према Босни и Херцеговини уколико дође до подношења захтева за ревизију тужбе против Србије за геноцид - оцењује за Данас Расим Љајић, потпредседник Владе Србије.

Према његовим речима, подношење те тужбе пред Међународним судом правде утицаће на политичке односе, а то у пракси може да се одрази на реализацију већ договорених и конкретних пројеката.

- То ће утицати на политичке односе, на њихово замрзавање и додатно захлађење. Неће изазвати неку конкретну акцију Владе Србије. У то заиста не верујем - напомиње Љајић за наш лист.

Упитан о заустављању реализације конкретних пројеката, односно утицају погоршања односа, Љајић је рекао да је ту реч о инфраструктурним плановима две државе.

- Инфраструктурни пројекти у делу који је политички могу да буду заустављени. Ту мислим на пројекте који су договорени са Турском и Саудијском Арабијом - истиче потпредседник Владе за Данас.

Према његовим речима, тужба за геноцид ће отежати и овако тешке односе две државе, а напор који ће морати да буде уложен за превазилажење проблеме је, како каже, уместо тога, могао да буде усмерен на унапређење односа. "Овако ћемо стајати у месту, или отићи пар корака уназад. То није добро", сматра Расим Љајић.

Према најавама које стижу из Сарајева, до ревизије тужбе за геноцид ће изгледа сасвим сигурно доћи. Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да ће, уколико БиХ покрене ревизију тужбе против Србије, то нарушити односе две државе.

- Прошло је више од двадесет година од рата у Босни, а ми стално имамо враћање у прошлост и подстицање нестабилности у региону. Јасно смо рекли председавајућем Савета министара БиХ Денису Звиздићу да уколико дође до тога да ће то нарушити наше односе - рекао је Дачић за РТС.

Бошњачки члан Председништва Бакир Изетбеговић изјавио је недавно да БиХ не одустаје од ревизије тужбе против Србије за геноцид и тврди да није било захтева неких европских земаља да БиХ од тога одустане.

- Ово питање се не сме политизовати, ово питање није усмерено против српског народа, то је питање односа према геноциду који је Милошевићев режим починио у БиХ - рекао је председник СДА Бакир Изетбеговић након седнице председништва те странке.

Вучић са Палмером

- Премијер Србије Александар Вучић састао се у петак са директором америчког Стејт дипартмента за Јужну и Централну Европу Метјуом Палмером, са којим је размотрио теме од заједничког интереса, преноси ФоНет. Вучић, Палмер и амбасадор САД Кајл Скот размотрили су регионалну ситуацију и закључили да је важно промовисати боље односе на Западном Балкану. Вучић је истакао да би изградња инфраструктуре и боља економска сарадња, без трговинских препрека, највише учинили за развој региона и целе Европе, а значајно би допринели и очувању мира и стабилности.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер