субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић најавио формални споразум о сарадњи са ДС
Хроника

Расим Љајић најавио формални споразум о сарадњи са ДС

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. јануар 2010.

Лидер Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић изјавио је да ће његова странка инсистирати на дијалогу са свим партијама, а да ће опредељеност за сарадњу са Демократском странком формализовати споразумом.

"Припремили смо предлог споразума са ДС и он ће бити предмет усаглашавања након празника. Желимо да формализујемо сарадњу и одагнамо сумњу да ћемо истовремено на једнак начин сарађивати са ДС и свима осталим", рекао је Љајић.

Лидер СДПС је указао на то да је партија на скупштини крајем 2009. године, када су били присутни гости из готово свих парламентарних партија, желела да каже да је било "доста копања ровова, да можемо да се не слажемо али да са другим можемо да разговарамо о важним питањима".

Према његовим речима, из политичких сукоба и блоковске поделе странке можда могу да профитирају, али друштво је на губитку јер енергија непотребно троши на конфронтације.

Упитан да ли се променио однос према њему откако је основао партију која делује у целој Србији, Љајић је оценио да је положај мањинске странке био далеко лагоднији а он сам је, како је рекао, "мање сметао".

"Сигурно је да смо за неке потенцијални савезници, али за друге постајемо потенцијални конкурентни. То је видљиво из односа према мени лично и странци, док смо били мали сви су нас тапшали по рамену и били смо добри и фини, сад одједном нисмо тако сјајни и бајни", рекао је Љајић.

На питање да ли постоји тачка спорења око које би се могао десити разлаз са садашњим коалиционим партнерима, Љајић је рекао да постоји могућност различитог виђења разних питања и да све зависи од тежине и величине питања.

Он је, међутим, додао да не види шта би могло да буде окидач за ванредне изборе у 2010. години и навео да, поред проблема са којима се влада суочавала у 2009. години, у 2010. години очекује да ће бити актуелно питање Косова и наставак европских интеграција.

Ако одлука Међународног суда правде буде у нашу корист, то ће ојачати нашу позицију, али чак и ако буде реч о формулацији коју и једна и друга страна могу да користе за своје потребе, опет ће се отворити и акутелизовати питање Косова.

Због тога ће Србија, казао је, имати припремљен одговор за сваку варијанту након доношења одлуке МСП.

Упитан да ли је европски пут – "пут без повратка", без обзира на резултате будућих избора, Љајић је децидирано утврдио да нема "никакве могућности за повратак".

Све доминантне политичке странке имају у програму залагање за чланство Србије у ЕУ, ово је неповратан процес, може се успоравати због наших унутрашњих слабости, али се не може избећи, рекао је лидер СДПС.

Према његовим речим, за сада "можемо само да говоримо о динамици пута ка чланству, али нико неће доводити у питање крајњи циљ да Србија буде део европских народа и држава".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер