петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Косово не руши владу
Хроника

Расим Љајић: Косово не руши владу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. септембар 2010.

Притисак споља на нашу земљу и косовски епилог заседања Генералне скупштине Уједињених нација 9. септембра неће срушити Владу Србије. Власт пре може да уздрма социјално незадовољство грађана.

То је за ”Новости” поручио Расим Љајић, министар за рад у Влади и лидер СДПС, који признаје да је Србија у тешкој позицији и да јој је маневарски простор за деловање ”изузетно скучен”.

Хоће ли неко сносити одговорност ако у дипломатском натезању са великим силама останемо и без ЕУ и без Косова?

- Србија води политику ”средњег пута”, која носи најмањи могући ризик. Ходамо по танкој жици да заштитимо територијални интегритет, сачувамо стабилност у држави, не угрозимо европске интеграције и наставимо реформе. До сада на том путу није направљена ниједна тешка грешка. Истина, немамо ни ”широко поље” за деловање.

Шта очекујете од седнице у Њујорку?

- Не очекујем да 9. септембар буде дан ”Д”. То је само једна степеница у дипломатској борби која тек предстоји. Нема места за тријумфализам ако резолуција прође, ни за очај и јадиковање ако не добијемо подршку. Суштина је да после тог дана спречимо да се наставе признавања косовске независноти.

Хоће ли Србија одолети снажном притиску страних дипломата који се ређају у Београду тражећи и повлачење резолуције?

- Није нам нимало лагодна позиција. Европским земљама које су признале Косово не прија да овако мала Србија не кореспондира са њиховим интересима. ”Црвене линије” у тим разговорима не прелазимо.

Шта кад нас суоче са дилемом: Косово или ЕУ?

- Не верујем да ћемо у догледном року са том дилемом бити суочени. Зато не треба ни сами себи да је поставимо. Докле год стратегија - и ЕУ и Косово - није суштински угрожена, треба да инсистирамо на том средњем путу. Да не угрозимо европске интеграције, а да не повучемо ниједан потез који би имплицитно значио признавање Косова.

Гарантује ли нам одрицање од Косова улазак у ЕУ, како то део јавности тврди?

- Не. Ако бисмо директно или индиректно признали Косово, на међународном плану ништа не бисмо добили. Пут ка ЕУ нам не би био убрзан. Не смемо да се заваравамо.

Па, доносе ли европски политичари бар неку ”шаргарепу”?

- ”Шаргарепа” би била да прву степеницу пређемо лакше. Значи, да добијемо статус кандидата. Са друге стране, одрицање од дела територије изазвало би огромну нестабилност у Србији са несагледивим последицама.

Опозиција чека расплет седнице у Њујорку и најављује демонстрације против власти ако резолуција Србије не прође...

- Да сам опозиционар, имао бих много више разлога да демонстрирам. По питању косовске политике, само смо од ДСС чули некакав другачији предлог, али он носи много више ризика. Разумљивије би ми било да опозиција протестује због сиромаштва у земљи и економских разлога.

Па, хоће ли бити ”врућа јесен”, којом прете синдикати?

- Упозорење синдиката најозбиљније сам схватио. Разговараћемо са синдикалним вођама и важно је да закључимо што више колективних уговора. То би појачало социјални дијалог и амортизовало протесте.

Може ли социјално незадовољство да уздрма Владу?

- Не смемо да гледамо како се то незадовољство излива на улице. Морамо да му идемо у сусрет и да га предупредимо. Да видимо шта је реално од захтева који се испостављају и да их испунимо у мери у којој је то могуће.

Да ли ће одлука о одмрзавању плата и пензија првог јануара да предупреди шири бунт?

- Тај компромис који је министар Динкић постигао са мисијом ММФ свакако ће да повећа потрошњу грађана, што ће позитивно да утиче и на привреду и производњу. Ипак, још смо далеко од тога да грађани осете бољитак и излазак из кризе, који се сада очитава на статистичким подацима.

Хоће ли ”одмрзавање” сада бити прихваћено од целе Владе, пошто су се ломила копља на том питању?

- Не видим да ће се ико из Владе опирати.

Процењивали сте да ће ова година проћи без избора, шта мислите за следећу?

- Како време одмиче, ни 2011. ми не мирише на изборе. Иако на почетку мандата нисам био склон процени да овако хетерогена влада може у условима кризе да изгура цео мандат, сада се шансе повећавају. Ако порасту производња, извоз и привредне активности, ући ћемо у редовну изборну годину.

Прича ли се унутар коалиције о реконструкцији Владе коју сте предлагали?

- Не. То се више не помиње.

Према броју отворених градилишта и мостова, рекло би се да су сви већ у кампањи?

- Овде кампања траје без прекида. Важно је да се ти радови и заврше, јер ће грађани на основу резултата да гласају. А не на основу сликања пред камерама.

Да ли је ваша млада странка стасала за националне изборе?

- Припремамо се за изборе кад год да буду. Имамо 69 одбора и повереништава по Србији. Ако не буде избора до маја 2012. имаћемо покривену целу земљу. То нам омогућава самосталан излазак, а не искључујем ни коалицију.

Јесте ли спремни на сарадњу са СНС пошто се спекулише да их Европа ”спрема” за власт?

- Те спекулације ми не звуче реално. Пренадувана прича је да ЕУ бира власт у Србији. У овој земљи постоји нормално политичко друштво без екстремних подела, које нису дубоке и опасне. Ко год победи на будућим изборима, европски пут неће бити угрожен. Улогу ЕУ уопште на тај начин не могу да повежем са унутрашњо-политичким дешавањима.

Велимир Илић најављује да ће и неке странке власти учествовати на антивладиним демонстрацијама...

Не верујем да би неко из власти ишао на митинг опозиције. Ко жели да промени страну, логично је да пре тога изађе из владајућег блока. Не могу да замислим да неко седи у власти и да иде на митинг опозиције. По много чему смо специфични, али ово би било превише.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер