четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Извештај HRW је увредљив и нетачан
Хроника

Расим Љајић: Извештај HRW је увредљив и нетачан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. новембар 2008.

Извештај неће допринети побољшању положаја мањина, већ само да узбурка даље страсти, а његов наслов „Таоци тензије” је увредљив и нетачан, каже министар за рад и социјалну политику

Расим Љајић, који се дуго бавио мањинским правима, а данас је министар за рад и социјалну политику, каже за „Политику” да је представницима Хјуман рајтс воча, с којима је разговарао крајем минуле седмице, пренео четири основне замерке на извештај.

– Прво, рекао сам им да је наслов извештаја „Таоци тензије” претенциозан, увредљив и нетачан – каже он и објашњава да када неко први пут прочита тај наслов одмах стиче утисак о садржају тог текста.

– Друго, извештај се објављује девет месеци после. Неко ко види поменути наслов и датум када се објављује извештај, стиче утисак да то насиље према Албанцима у Србији траје у континуитету, што напросто није тачно – каже нам он.

Нико не спори инциденте који су се догађали, чак су то осудили и председник државе и највиши функционери, који су ишли на лице места, али чињеница да се објављује девет месеци након тих дешавања прилично, по њему, утиче на кредибилитет самог извештаја.

– Трећа ствар – по Љајићевим речима – јесте то што они у препорукама сугеришу Европској унији да ово питање буде једно од оних које ће да се повеже са процесом приступања Србије ЕУ, што је катастрофално и потпуно контрапродуктивно.

Каже нам и то да је представницима ХРВ пренео да ће овај документ послужити антизападним структурама „као политичко гориво”, да укажу на то да ЕУ припрема нове услове Србији, односно да списак услова, са изручењем Ратка Младића Хагу, није коначан, већ да је ово припрема терена за ново условљавање.

– Четврта ствар коју сам им рекао јесте у вези са мањинама – каже министар, наводећи да извештај неће допринети побољшању положаја мањина, већ само да узбурка даље страсти.

– Такође сам тој делегацији рекао: ако смо у било чему направили помак у Србији, направили смо га у положају мањина. То нам признају сви, од ЕУ до Стејт департмента.

Поводом оцене у овом извештају да реакција државних органа није била адекватна, Љајић каже да заиста јесте био проблем процесуирања инцидената у Војводини. Други проблем је дуг процес и кад се он отвори поводом неког случаја, а треће, квалификација дела. С тим у вези он каже да су без сумње неопходне одговарајуће законске измене, јер је у поменутом случају у извештају одиста реч о изазивању националне, расне и верске мржње, а за наш суд је проблематично како то да докаже.

Политика

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер