уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Хилари Клинтон безуспешно тражила промену холандског става
Хроника

Расим Љајић: Хилари Клинтон безуспешно тражила промену холандског става

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. октобар 2009.

Министар за рад и шеф Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић верује да ће главни тужилац Серж Брамерц, који у Београд долази у среду, позитивно оценити сарадњу Србије са Хагом.

Љајић међутим није сигуран да ће употребити синтагму "пуна сарадња", од које зависи став Холандије према одмрзавању Трговинског споразума ЕУ и Србије.

"Волео бих да ме Брамерц демантује, јер ми заиста заслужујемо да буде наведен израз 'пуна сарадња', пошто радимо све што је у нашој моћи да и тај последњи корак, хапшење Ратка Младића и Горана Хаџића - буде учињен. Ипак, мале су шансе да та кључна синтагма буде наведена", сматра Љајић.

Уколико се то, ипак, догоди, Холандија би била у тешкој ситуацији јер до сада су се "вадили" на Брамерцове извештаје, оценио је министар у интервјуу "Новостима".

"Код њих постоји и додатни проблем - улазе у изборну годину и не желе да Сребреница и Хаг буду тема предизборне кампање. Али, ако би Брамерц рекао да остварујемо пуну сарадњу са Хагом, заиста би им било тешко да бране досадашњи став", рекао је Љајић.

Министар верује да су тачни наводи да Америка убеђује Холандију да попусти. "Верујем да је то тачно. Американци су то већ чинили. Хилари Клинтон је у разговору са холандским шефом дипломатије Максимом Ферхагеном тражила промену холандског става, али безуспешно", истакао је Љајић.

Међутим, министар наводи да са друге стране, Србија спроводи надљудске напоре како би се оптужени нашли у Хагу.

"Те активности су свакодневне, неке су видљиве и јавне, неке нису, али нико више не сумња у наше намере", рекао је Љајић и додао да још не може са сигурношћу да се тврди да је Младић у Србији.

Љајић је поновио оно што је изјавио почетком године да ће Младић бити у Хагу до краја 2009. године и да ће, уколико се то не догоди, поднети оставку на место координатора и члана Акционог тима за сарадњу са Трибуналом, зато што се његова процена није обистинила.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер