петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Договор унутар власти и некакав консензус са опозицијом створио би осећај сигурности
Хроника

Расим Љајић: Договор унутар власти и некакав консензус са опозицијом створио би осећај сигурности

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. фебруар 2011.

Време је за јасан план шта нам је чинити! Договор о најважнијим државним питањима требало би да се постигне и унутар власти и са опозицијом. Народу је преко главе да, поред кризе, гледа свађе и сукобе. То мора да престане!

Идеју о широком споразуму власти, опозиције и социјалних партнера, изнео је за ”Новости” Расим Љајић, министар за рад и лидер СДПС, који очекује да се ”шпанска серија” о реконструкцији Владе оконча до краја марта:

- Договор унутар власти, а затим и некакав консензус са опозицијом створио би осећај сигурности. Народ је узнемирен због политичке кризе која се шири. Сцена нам све више личи на борилачку арену.

Шта би уопште власт могла да се договори са опозицијом кад не можете ни између себе да нађете заједнички језик?

- Било би најбоље да после реконструкције, отворено опозицији дамо аргументе зашто избори сада нису најбоље решење. Можемо да се договоримо да после следећих избора смањимо број посланика, променимо изборне законе, Устав, срежемо број министарстава, сагласимо се око важних задатака, без обзира ко ће да влада после наредних избора.

Мислите ли да ћете остати министар за рад и после реконструкције?

- Увек сам спреман да, без икаквих компензација, препустим функцију некоме другом. Моје место могу да расподељују како год хоће, ако им се буде уклапало у преговоре и планове.

Први сте нудили фотељу, а партнери су вам ”натоварили” и Министарство здравља...

- То је само привремено и трајаће 15 дана. Већ сам предао овлашћење на државног секретара министарства и практично ће он водити посао да би систем функционисао.

Али напредњаци, као најјачи у опозицији, траже конкретан датум за излазак на биралишта...

- Све треба ставити на сто, па и термин за изборе. Верујем да ни опозицији не значи много да ли ће избори бити три месеца раније или касније, ако направимо искрен договор. Свакако ће избора бити у наредних годину дана.

Верујете ли да би Николић, који најављује велике протесте, прихватио такву врсту пакта са уздрманом влашћу?

- Влада има већину. Опозиција још нема могућност да Владу обори. Мислим да би опозиција прихватила да одредимо датум избора после свих неодложних државних послова који нас чекају.

Може ли владајућа коалиција уопште наставити да функционише са овако дубоким сукобима између ДС и Г 17?

- После реконструкције Владе морала би да се створи много боља координација унутар владајуће коалиције како бисмо имали резултате. Свађе морају да престану.

Делите ли став партнера да су чак и избори бољи од наставка сукоба?

- Не мислим да су избори најгоре решење. Али, свакако нису ни најбоље, због обавеза на путу ка ЕУ, кризе, преговора око Косова. Све три ствари би се практично ”замрзнуле” током кампање. Међутим, уколико бисмо наставили са свађама на свим нивоима, нестабилност би се ширила и Влада не би могла да функционише.

Јавна је тајна да је владајућа коалиција већ нашла џокере у опозицији ако Динкићеви напусте већину?

- Ништа о томе не знам. Очекујем да се смире тензије унутар власти.

Како сте доживели нове претње муфтије Зукорлића, који помиње могућност ”египатског сценарија” и овде?

- Људи у Тунису, Египту, Либији управо протестују против диктатора, деспота, против огромних социјалних разлика, непотизма, кршења права, неслободе...

Зато су та поређења непримерена, а такве изјаве стварају несигурност и праве огромну штету Санџаку.

Како ће се окончати ”серија” о реконструкцији?

- Две су опције у игри, смањење броја министарстава или персоналне промене. Највеће странке Владе имају моју подршку шта год да се договоре.

Очекујете ли да вас позову на те преговоре?

- Искрено, не очекујем да у првом кругу присуствују мање странке. Прво треба да се постигне договор између ДС, СПС и Г 17. Нас би вероватно позвали у другом кругу да нас обавесте о компромису који је постигнут.

Чак и ако средите односе у Влади и смирите опозицију, остају вам гладни радници и синдикати за вратом...

- Уз политички договор неопходан је и споразум са социјалним партнерима. Влада треба да предочи своје обавезе до краја године, послодавци да изнесу план за очување радних места, а синдикати да обећају да неће протестовати и штрајковати. Покушаћемо да у наредним данима постигнемо такав социјални договор. И, што је најважније, да подигнемо степен запослености јер људи у Србији не траже милостињу већ посао.

Јесте ли током нове Брамерцове посете стекли утисак да има позитивних помака у односима са Трибуналом?

- Што се тиче документације, архива, сведока, више немамо отворених и спорних питања. То је Брамерц наглашавао у свим својим извештајима, па очекујемо да ће и у јунском. Али, сви добро знамо да су два хашка оптуженика још на слободи.

Није ли парадокс да ММФ први обелодани да Србија има нових 400.000 незапослених?

- Они су заиста изнели тај податак. Ми смо до сада баратали различитим бројкама, али никад толиком. Рекли су нам да је 200.000 званична статистика, а да се још 200.000 односи на раднике који су остали без посла у сивој зони. У сваком случају, највећи проблем ове земље је незапосленост. То је већи проблем од свих политичких.

Шта ће бити пресудно за Брамерцов јунски извештај?

- Потрага за оптуженицима одредиће садржај тог извештаја који ће бити пресудан за мишљење европске комисије 12. октобра. Прво пролазно време нам је у јуну, а пре тога ће у мају Брамерц још једном посетити Београд.

Хоће ли за Брисел бити довољно ако докажемо да смо учинили све што је у нашој моћи?

- Наш труд више никоме није споран. Али, извесно је да ће Брисел слушати оно што говори Брамерц кад је у питању сарадња са Хагом. А Брамерц хоће резултат.

Може ли, уопште, бити позитивног извештаја ако до маја Младић и Хаџић не буду у Хагу?

- Уколико до тада не будемо имали осетнији помак у потрагама, плашим се какав би његов извештај могао да буде.

Какву сте поруку пренели у вези са трговином органима на Косову?

- Брамерц се сагласио да је потребна детаљна и темељна истрага. Неколико опција је у игри. Најбоља за нас је да се оснује ад хок суд. За то је потребна сагласност и подршка УН, али главне земље у ЕУ и САД не подржавају тај предлог. Друга варијанта је да Еулекс спроведе истрагу појачаним капацитетима. Србија неће дозволити да се ова тема било како маргинализује.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер