четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Брамерцова оцена о сарадњи Србије зачуђујућа
Хроника

Расим Љајић: Брамерцова оцена о сарадњи Србије зачуђујућа

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. септембар 2010.

БЕОГРАД – Председник Националног савета за сарадњу са Трибуналом у Хагу Расим Љајић оценио је да је негативна оцена главног хашког тужиоца Сержа Брамерца о сарадњи Србије и Трибунала зачуђујућа и потпуно одудара од његових претходних извештаја.

"Она (оцена) потпуно одудара од ранијих извештаја и изречене су озбиљне примедбе на све који раде на лоцирању хашких оптуженика", казао је Љајић за Б92.

Замољен да прокоментарише могућност да је Брамерц такву оцену изнео "заплашен најавама" из Брисела да би Србија због сарадње у вези са Косовом, могла добити повољан третман ЕУ, чиме би питање Хага могло доспети у други план, Љајић је рекао да је то могуће.

"Не желим да доливам уље на ватру на нешто што би могло да личи на теорију завере. Никад се није догодило да између главних извештаја (хашког тужиоца) имамо овако оштре оцене сарадње. На крају крајева постоји део јавности можда и у Трибуналу који сматра да ће Србија извршити обавезе ако буде под сталним међународним притиском. Можда се учинило некоме да притисак попушта... можда је тиме мотивисан", казао је Љајић.

Љајић је рекао да је свестан да ће се и у домаћој и међународној јавности више веровати Брамерцу, али је додао да интензитет активноси на хапшењу хашких оптуженика Ратка Младићца и Горана Хаџића није ни мало мањи него раније.

Додао је да то што те теме нема у медијима, не значи да потрага није интензивна. Љајић је навео да су домаћи органи, надлежни за сарадњу са Трибуналом, спремни да прихвате сваку сугестију из Хага и да су већ питали Канцеларију тужилаштва шта је то што је Србија требало да уради, а није, "шта је то што смо погрешно учинили или заобишли".
 
Љајић је рекао да не може одговорити на оцену из Хага тако што би говорио о томе колико и шта Србија предузуима јер јој је сугерисано да о томе мање прича.

"Морамо да трпимо све ударце који стижу, а не смемо да одговарамо - што из објективних, што из субјективних разлога. Не треба нам полемика са главним тужиоцем из простог разлога што ће, док год ову причу не завршимо, бити оваквих извештаја", казао је Љајић и додао да последња Брамерцова оцена неће допринети унапређењу сарадње.

"Свесни смо да се Србија мора што пре ослободити тог притиска и баласта и да то морамо да урадимо и због нас, и због чињенице да нема процеса помирења у региону док се та тужна слика из прошлости не оконча", поновио је Љајић.

Главни тужилац Трибунала Серж Брамерц изјавио је у понедељак у Хагу да није задовољан сарадњом Србије у трагању за Ратком Младићем и Гораном Хаджићем и да власти у Београду морају учинити више.

Напомињући да његови сарадници о томе сваке две недеље имају састанке са званичницима у Србији, Брамерц је оценио да је "ситуација далеко од савршене".

Уз подсећање да је озбиљну забринутост због слабости у потрази изложио и у свом последњем извештају Савету безбедности УН, јуна ове године, тужилац је као проблеме навео "ритам и проширење истраге, технике које се примењују".

Хашки тужилац је нагласио да у Србији "постоји јаз између изражене политичке спремности" за хапшење бегунаца, тока саме потраге и "онога што је неопходно учинити" да би она била успешна.

"Тај јаз се мора затворити", подвукао је Брамерц.

Рекавши да није на њему да одређује ко ће се придружити Европској унији и када, Брамерц је у понедељак нагласио да је политика условљавања коју је ЕУ до сада водила према Србији и другим земљама бивше Југославије "била највреднији алат за постизање хапсења" оптужених.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер