Хроника

Раша Недељков: Опозиције три пута мање у медијима; Функционерска и негативна кампања обележиле изборни процес, што је мисија ОЕБС верификовала и током претходних избора

Штампа
среда, 14. фебруар 2018.

Раша Недељков из посматрачке мисије ЦРТА, каже да су рад институција - ГИК, Агенције за борбу против корупције и, како истиче, "невидљив рад РЕМ" - оценили као "недовољан" у односу на међународне стандарде и демократску праксу. Функционерска и негативна кампања обележиле изборни процес, представника опозиције три пута мање у медијима, додаје.

Кампања за изборе у Београду траје већ један месец. Центар за истраживање транспарентности и одговорност ЦРТА објавио је извештај о томе како кампања протиче.

Медељков констатује да ниједна од препорука које су домаћи и страни посматрачи упутили државним ораганима није примењена у пракси. И тиме је, наводи, простор за грешке, злоупотребе, притиске на бираче, функционерску кампању, куповину гласова остао нетакнут.

Истакао је понашање РЕМ и Агенције за борбу против корупције која, како наводи, дозвољава да функционери злоупотребе функцију у сврху кампање. Оцењује да је у питању недостатак спровођења прописа који постоје у нашој земљи.

Говорећи о функционерској кампањи, каже да се граница између партија и институција готово брише. Тешко нам је, и нама као посматрачима, да разлучимо када је градски функционер наступа као функционер власти, а када као партијски функционер који заступа интересе одређене странке, додао је.

Недељков преноси да је ЦРТА егзактно утврдила да су градски и републички функционери, у 50 одсто случајева, најављени као градски и републички функционери, а да су, заправо, сваки други наступ користили за давање предизборних обећања, а сваки пети наступ за нападање противкандидата.

Оцењује да то нису ствари карактеристичне само за ову кампању, и да је мисија ОЕБС то верификовала и током претходних избора.

Сматра да је сада још тања граница између јавног и партијског.

ЦРТА позива институције, каже Недељков, најпре тужилаштво, да у изборном процесу испитају кривична дела као што су корупција и притисци бирача да гласају или не гласају за некога. Напомиње да постоје индиције да су запослени у јавним институцијама пред једном врстом притиска да гласају за одређене странке, или да, сходно позицијии, обезбеде капиларне гласове. То су ствари које треба да буду процесуиране, наводи.

Ако то пролази без било какве консеквенце, то је јасна порука да се у неко следећем изборном циклусу ситуација може погоршати., истакао је.

Недељков каже да је њихово истраживање, које обухвата период од октобра, показало да се функционерска кампања удвостручила у последњих месец дана.

Препоруке и ЦРТЕ и међународних посматрача заврше у некој фиоци, истиче Недељков, говорећи о досадашњим искуствима. Ми у најбољој намери дајемо примере добре праксе, али оно што смо чули у разговорима с представницима институција после председничких избора, указује на то да нема политичке воље да се то и реши, навео је.

Осврћући се на рад Агенције за борбу против корупције, Министарство државне управе, РЕМ, оценио је се чини да немају довољно мотивације или процењују да је непопуларно ући у решавање тих проблема.

Фукционерска кампања, "невидљив рад РЕМ"...

Имали смо мрежу посматрача у свим београдским општинама, од дана расписивања избора, и једино је листа "Александар Вучић - Зато што волимо Београд" била присутна свуда, у кампањи непосредне комуникација, у кампањи од врата до врата, штандови су свуда постављени, наводи гост Н1, констатујући да  други - као да се загревају и тек отпочињу изазитије активности.

Све већи је пораст случајева за које сумњамо да могу потенцијално бити куповина гласова, или индиректно, велики је број бесплатних програма општинама или партијама, пакети се деле грађанима, наводи. Истакао је да је посао тужилаштва и полиције да се истражи да ли је у питању куповина гласова.

Обележје овог предизборног процеса је и функционерска кампања, наглашава.

Рад институција - ГИК, Агенције за борбу против корупције и, како истиче, "невидљив рад РЕМ" - оценили су као "недовољан" у односу на међународне стандарде и демократску праксу. "Још посматрамо изборну кампању и како ће да се развија, забрињава велики проценат негативне кампање на различитим странама, а имали смо и инциденте физичке природе. Позивамо актере изборног процеса да се понашају у складу са најбољим демократским праксама на свету, позивамо и институције да раде независно и да процесуирају све што ремети изборни  процес", навео је.

Када су представници опозиције и присутни у медијима о њима је извештавано у неутралним тону, док су о онима који партиципирају у градској власти - медијски извештаји пристрасни, навео је.

Представници власти, оцењује, акценат стављају на инфраструктурне ствари, док се опозиција бави државним темама, секундарно социјалним, мање "београдским".

Представници опозиције су три пута мање заступљени у медијима, каже Недељков, истичући да су истраживањем обухваћене само информативне емисије. Наводи да су у неким емисијама забавног карактера довођени људи са листа неких странака. Недељков каже да је и то злоупотреба, да би РЕМ требало да реагује и казни телевизије које на тај начин крше закон.

Упитан о јавном сервису, и представљану странака на тој телевизији после састанак са представницима опозиције, Недељков је рекао да "позитивну промену нису приметили". Најчешћи су гости (у информативним емисијама, Београдској хроници...) представници оних листа које партиципирају у власти било на градском било на републичком нивоу, додао је.

О ЦРТИ и праћењу избора

Говорећи о томе што ЦРТА и ЦеСид не могу да присуствују седницама ГИК, каже да јасно пише у прописима шта неко треба да испуни да би посматрао изборе и да су због те одлуке јако забринути.

Констатује се право на праћење избора али се не да акредитација нашим представницима да буду на седницама ГИК, појашњава. "То отвара простор за сумњу, а ми као организација то доживљавамо као притисак на нас".

Сигуран сам да ће ЦРТА посматрати изборе и сада посматрамо, само је питање колико ће то бити свеобухватно, да ли без ГИК, и ако нам не буде омогућено да пратимо у бирачким местима, пратићемо ван бирачких места где ћемо утврђивати присуство људи који агитују испред бирачких места, навео је.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]