четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апелациони суд у Француској одложио доношење одлуке о изручењу Харадинаја за 2. март
Хроника

Апелациони суд у Француској одложио доношење одлуке о изручењу Харадинаја за 2. март

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. фебруар 2017.

Лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај изјавио је данас пред Апелационим судом у француском граду Колмару, где је у току рочиште, да се противи изучењу Србији и да је случај потпуно политички. Суд је одлучио да доношење одлуке о захтеву Србије одложи за 2. март.

На питање судије да ли је сагласан са захтевом за изручење, Харадинај је рекао да се противи, пренео је портал Индекс онлине.

Он је свој став образложио тврдњом да је захтев политичке природе.

У судници, али и испред зграде сузда, налази се већи број Харадинајевих присталица, од којих поједини носе мајице са симболима "велике Албаније".

Уочи данашњег рочишта портпаролка суда Сандра ди Роса прецизирала је да истражно одељење суда може да изнесе своје мишљење, али да ће одлука о захтеву за изручење највероватније бити донета "са одлагањем од неколико седмица".

Наиме, Апелациони суд у Колмару одлучује о испуњености услова за изручење које предвиђа Европска конвенција о екстрадицији, која не орочава доношење одлуке, док се поступак одлучивања тог суда се води у складу са процесним законима Француске.

Уколико Апелациони суд у Колмару да негативно мишљење о захтеву Србије, изручење Харадинаја неће бити могуће, напоменула је Ди Роса. После тога, Харадинај ће бити слободан да напусти Француску, а Србија не би имала право да се жали на одлуку.

Харадинајев адвокат Аријан Кочи у јучерашњем интервјуу за приштинску "Коху" изразио је оптимизам поводом данашњег рочишта.

- Уверен сам да ће мој клијент бити пуштен из притвора. Ипак, суд можда одложи одлуку за два-три дана, док она не прође све нивое одлучивања - рекао је Кочи.

Он наглашава да ће оптужбе против Харадинаја на суду презентовати француски тужилац, док ће српска страна учествовати у својству посматрача.

Не опраштају му независност Косова

Харадинајев адвокат рекао је и да Србија потражује његовог клијента јер "не може да му опрости независност Косова", те да су оптужбе "злоупотреба међународног права" и да ће "само ојачати Харадинаја".

- Српским политичким диверзијама ових дана долази крај. Убрзо након ослобађања укинућемо и Интерполову потерницу за Харадинајем - рекао је Кочи за "Коху".

Бивши премијер Косова у притвору се налази од 4. јануара ове године, када је ухапшен у Француској по Интерполовој потерници коју је Србија за њим расписала.

Силовања и убиства

Детаљи допуњене истраге против Харадинаја су истински језиви. Како је "Блиц" писао, Харадинај је, између остало, према сведочењима која су прикупили српски истражитељи, и лично силовао више жртава, међу којима су биле и девојчице.

Некадашњи командант ОВК за Дукађини (Метохија) који је после привођења пуштен и налази се у Француској, према изјавама нових 30 сведока, неке од 13 жртава је и лично убио.

Према његовом наређењу, како сведоче преживеле жртве, али и његови саборци, који су сада у програму заштите сведока, наредио је да се деца затворе у оборе, где су држана данима. Међу њима, јуна 1999, била је и беба млађа од годину дана. Харадинајеви саборци су је бацили о зид импровизованог затвора, због чега је ова жртва трајно парализована. Иначе, злочини за које Харадинаја терете српски истржитељи су из јуна 1999, док му је у Хашком трибуналу, где је ослобођен 2012, суђено за злочине из 1998. године.

Један од некадашњих команданата Ослободилачке војске Косова ухапшен је 4. јануара на аеродрому у Базелу по интерполовој потеници Србије због сумње да је 1998. и 1999. починио ратне злочине над Србима и другим неалбанцима.

Француски суд га је 12. јануара пустио да коначну одлуку о изручењу чека на слободи.

Харадинај се 1. фебруара појавио пред судом у Колмару, када је ново рочиште заказано за 9. фербуар.

Харадинају се за ратне злочине судило и пред Хашким трибуналом, који га је 2012. ослободио по свим тачкама оптужнице.

Тужилаштво за ратне злочине Србије, према наводима медија, проширило је оптужницу против Харадинаја јер је дошло до нових доказа о његовој одговорности за ратне злочине на Косову који нису били предмет разматрања у Хашком трибуналу.

 

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер