четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рамуш Харадинај након састанка с Ангелом Меркел: Заинтересовани смо за дијалог са Србијом, али такса се неће укинути, то није затражено; Меркел: Немачка ће наставити да подржава Косово на његовом евроатлантском путу
Хроника

Рамуш Харадинај након састанка с Ангелом Меркел: Заинтересовани смо за дијалог са Србијом, али такса се неће укинути, то није затражено; Меркел: Немачка ће наставити да подржава Косово на његовом евроатлантском путу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. јун 2019.

Премијер Косова Рамуш Харадинај на састанку са немачком канцеларком Ангелом Меркел у Берлину изјавио је да би постизање свеобухватног, правно обавезујућег споразума између Косова и Србије, који подразумева међусобно признавање, допринело јачању мира и стабилности у региону. Након састанка је рекао да није затражено да се такса укине.

Током званичне посете Берлину, косовског премијера Харадинаја примила је немачка канцеларка Ангела Меркел, са којом је разговарао о процесима кроз које Косово пролази, политичким и економским кретањима, напретку и изазовима са којима се Косово суочава у ових 11 година изградње државе, као о европској и евроатлантској перспективи Косова.

Харадинај је захвалио канцеларки Меркел на подршци коју је Немачка дала Косову у свим областима.

"Грађани Косова и Влада ће увек бити захвални Немачкој, немачкој канцеларији Ангели Меркел и немачком народу за помоћ и подршку коју је пружило Косову изградњи и економском развоју земље, као и у образовању, здравству, економији, војном аспекту, реду и закону", рекао је Харадинај, саопштено је из Владе Косова.

Наглашавајући заједничке западне вредности које косовски народ дели са немачким народом, Харадинај је рекао да одлука Немачке да каже да либерализацији визног режима за грађане Косова говори о цивилизацијским и демократским вредностима једне државе.

"Берлински процес је један од најважнијих процеса за земље Западног Балкана, а Косово доприноси побољшању добросуседских односа и продубљивању сарадње са земљама региона", рекао је Харадинај.

Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла је да ће Немачка наставити да подржава Косово на његовом евроатлантском путу, јачању међународног субјективитета, као и могућности продубљивања сарадње између две земље у свим областима од заједничког интереса.

Харадинај се у Берлину састао са Парламентарном групом за Југоисточну Европу Бундестага.

"Са немачким посланицима разговарали смо о дешавањима на Косову и у региону, о уској сарадњи Косова и Немачке и о процесу дијалога са Србијом", написао је Харадинај на Фејсбуку, додајући да је "истакао свој став да је Косово за дијалог, у циљу постизања свеобухватног споразума који би резултовао признање у склопу постојећих граница", навео је Харадинај.

"Нагласио сам и да су грађани Косова једини на Западном Балкану који не уживају слободу кретања, због визног режима, и да очекују од Немачке да овом процесу да позитиван епилог", додао је он.

"Косово се налази у јачој позицији након састанка са немачком канцеларком "

Косово се налази у јачој позицији након састанка са немачком канцеларком Ангелом Меркел, изјавио је косовски премијер Рамуш Харадинај у Берлину, преноси Радио Слободна Европа.

Он је додао да је Косово заинтересовано за дијалог са Србијом, али да се такса од 100 одсто на робу из Србије и БиХ неће укинути.

"Такса се неће укинути, то није затражено, разговарало се о томе у контексту дијалога али она неће бити укинута", рекао је Харадинај новинарима након састанка.

Он је додао да само издвајање времена немачке канцеларке за Косово доказује да је Косово на агенди ЕУ и да су односи Косова и Немачке бољи него што су били. Харадинај је додао да је немачка канцеларка била заинтересована о могућностима наставка дијалога.

Говорећи о предстојећем самиту у Паризу, Харадинај је додао да је посвећеност Меркелове и француског председника Макрона дијалогу о нормализацији односа са Србијом, веома важна.

"У нашем интересу је да се деси и састанак у Паризу, али и да се настави са састанцима. Такође је важно да се и дијалог настави", рекао је он.

Према речима Харадинаја, постоје две могућности у процесу дијалога – постизање једног 'великог споразума', или један дужи процес преговора.

"Након што је у процес укључен амерички председник (Доналд) Трамп, дакле након његовог писма, али сада и након директне укључености Ангеле Меркел и Емануела Макрона, треба да се надамо могућности постизања једног великог споразума. Уколико се не постигне овај велики споразум, онда ће то бити вишемесечни или вишегодишњи процес“, рекао је Харадинај, додајући да је тешко могуће постизање 'великог споразума'.

"Можда ћемо ову енергију да искористимо за постизање једног оквира за споразум, а који ће се потом преговарати путем високог представника ЕУ, као што је до сада била г. Могерини. Међутим мислим да ће Берлин до тада имати директног представника у процесу", рекао је Харадинај.

Харадинај је поновио да би коначан исход дијалога требало да буде реципрочно признање у оквиру постојећих граница.

"Подразумева се да би у склопу коначног споразума било третирано и питање права косовских Срба, економски односи, слободна трговина без икаквих баријера, али кључ је признање Косова од стране Србије", додао је Харадинај.

Он сматра да су интереси Косова, унапређење на путу ЕУ, слободно кретање, економски и остали процеси, на једном бољем нивоу него што су били пре овог састанка.

На састанку са немачком канцеларком у четвртак било је речи о билатералним односима Косова и Немачке, о укидању визног режима Косову што Немачка подржава, као и дијалогу о нормализацији односа Косова и Србије, рекао је он.

Он је рекао такође да Косово додатно треба да ради како би се питање укидања визне либерализације нашло на агенди ЕУ у наредна два-три месеца, те да је ситуација искомпликована и иницијативом да се Албанија уклони из визне либерализације.

(Анадолија, Фонет, РСЕ)

Видети још: Рамуш Харадинај у Берлину: Не одустајем од става да споразум Србије и Косова треба да резултира признањем независности Косова у постојећим границама

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер