среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рамуш Харадинај “грубо” одбио предлог ЕУ да Приштина укине таксу, отказана конференција за новинаре у Бриселу
Хроника

Рамуш Харадинај “грубо” одбио предлог ЕУ да Приштина укине таксу, отказана конференција за новинаре у Бриселу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. децембар 2018.

Конференција за новинаре челника Европске комисије, Федерике Могерини и Јоханеса Хана, с косовским премијером Рамушом Харадинајем данас је у Бриселу отказана пошто је Харадинај грубо одбио предлог ЕУ да се повуче стопостотна царина на увоз робе из Србије и БиХ.

То су рекли новинарима извори Савета министара ЕУ у Бриселу на завршетку заседања Савета за стабилизацију и придруживање ЕУ-Косово.

Сам састанак, према овим изворима, почео је без формалних поздрава и руковања у сасвим суженом саставу и потом је настављена седница Савета у присуству свих учесника.

Званичници Европске комисије су најавили да ће о исходу заседања Савета за стабилизацију и придруживање ЕУ-Косово бити издато саопштење.

Дописник РТК из Брисела је пренео да је до отказивања дошло због атмосфере током сусрета и због негативног одговора косовске стране на захтеве ЕУ да укине таксу од 100 одсто на робу која се увози из Србије и БиХ.

РТК јавља да је портпаролка високе представнице Маја Коцијанчић казала да је то договор обеју страна, што је у изјави за РТК одбацио Харадинај рекавши да о разлозима отказивања конференције треба питати канцеларију Могерини.

Харадинај је рекао да косовска страна има легитимне захтеве, пре свега, оне који се односе на процес либерализације виза, док је говорећи о захтевима ЕУ за укидање одлуке о таксама за робу из Србије и БиХ и понуде Брисела да посредује у томе рекао да је касно за проналажење половичних решења.

Ово је други пут да је отказана конференција за новинаре најављена после састанка Савета за стабилизацију и придруживање ЕУ-Косово. Оба пута на челу косовске делегације је био Харадинај.

"Прошло је време када су таква питања могла бити решена условљавањем"

Рамуш Харадинај и формално је одбио предлог Брисела да привремено укине увећане таксе, а да се у ЦЕФТА, заузврат, уместо Унмика води Косово са звездицом.

"Прошло је време када су таква питања могла бити решена условљавањем", пише премијер привремених приштински институција Харадинај шефици европске дипломатије, Федерики Могерини .

Писмо је ГазетаЕxпрес објавила непосредно уочи састанка косовског премијера са бриселским званичницима, а на тему косовског ССП.

"Двадесет година након рата на Косову, десет година након проглашења независности Републике Косово и пет година након Бриселског споразума, истина је да је напредак у нормализацији односа између Косова и Србије минималан и заправо је у потпуности заустављен", пише Харадинај.

Харадинај, између осталог, каже да нема смисла жалити због актуелне ситуације и да Брисел треба да буде свестан реалнности.

"Оно што нам је потребно сада је нова иницијатива за подизање дијалога на ниво на којем ће оваква питања бити укључена у шири споразум", навео је Харадинај.

С тим у вези, он подсећа да је Приштина већ објавила нацрт свеобухватног споразума између, како наводи,"Републике Косова и Републике Србије", који је представљен и специјалном представнику ЕУ Наталији Апостоловој у четвртак.

Објаснио је да је циљ тог документа да се обједине питања о којима је до сада постигнут договор са онима која су, како каже, још на столу, а која ће бити основ правно обавезујућег споразума између "две земље".

Харадинај наводи и да верује да је у интересу, како каже, Косова, Србије и ЕУ, као и шире међународне заједнице да ова прилика буде искоришћена за унапредјење ставова и амбиција.

Уз уверење да је решење могуће, уз посвећеност ЕУ, Харадинај наводи и да је улога Брисела од виталног значаја за постизање коначног споразума.

(Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер