четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рамуш Харадинај: Границе и територија нису теме за дискусију - наш циљ је правно обавезујући споразум којим би Србија признала Косово
Хроника

Рамуш Харадинај: Границе и територија нису теме за дискусију - наш циљ је правно обавезујући споразум којим би Србија признала Косово

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. август 2018.

Косовски премијер Рамуш Харадинај изјавио је данас, поводом протеста Албанаца у Ђаковици, да је потребна „нова комуникација“, која подразумева поштовање жртава, али и права верника.

Он је поновио да је категорички против разговора о корекцији граница или размени територија, уз тврдњу да то иде у прилог само председнику Русије Владимиру Путину.

РТК на српском језику преноси да је Харадинај на конференцији за медије, на питање да прокоментарише протесте у Ђаковици против посете расељених Срба, казао да ће се састати са представницима породица несталих Срба и Албанаца како би разговарали о новом начину комуникације.

„Морамо успоставити неку нову комуникацију, нека се поштују жртве, али и права верника да се моле. До сада то нисмо стигли, али морамо наставити ту комуникацију, пажљиву, да се не служимо једним или другим акцијама, већ да успоставимо што бољу комуникацију“, рекао је Харадинај.

Како се наводи, он је поновио да је категорички против разговора о корекцији граница или размени територија, јер би то довело до дестабилизације региона.

„Наш циљ је правнообавезујући споразум којим би Србија признала Косово. Границе и територија нису теме за дискусију. Нико на Косову нема овлашћења да о томе разговара. Границе и територије нас могу вратити уназад, то подстиче дестабилизацију и то иде у прилог само председнику Путину, нико други нема интерес у томе“, навео је Харадинај, пренео је Танјуг.

Он је изнео и тврдњу да је „српска реторика“ о узимању севера допринела да се на Косову говори о корекцији граница или размени територија.

„Таква реторика је погрешна и представља претњу Косову да изгуби 20 година улагања у безбедност и стабилност“, каже Харадинај.

"Безбедносне снаге Косова спремне за трансформацију у Оружане снаге"

Приштина -- Косовски премијер Рамуш Харадинај изјавио је да су Безбедносне снаге Косова (БСК) спремне за трансформацију у Оружане снаге.

Он је додао и да су спремне да буду и део Партнерства за мир и део НАТО-а.

Харадинај је на церемонији примопредаје дужности директора Саветодавне екипе НАТО-а на Косову рекао да је та земља опредељена да буде партнер у политици, економији и безбедности.

"Зато вам потврђујем да смо спремни за транзицију наше снаге, спремни смо да будемо део Партнерства за мир. Али не само Партнерства за мир, већ стремимо да се прикључимо НАТО-у и желим да кажем да се мисија НАТО-а и КФОР поштују од стране грађана Косова и увек ће бити фактор и гаранција мира", казао је Харадинај.

Харадинај је рекао да је од 1999. године до данас велики број мушкараца и жена респектабилних држава служио на Косову, да су служили да би зауставили трагедију, али и да би одржали мир.

"Данас на Косову живимо у миру. Косово је мирољубива држава захваљујући вашој служби и захваљујем вам што сте служили и служите у нашој земљи. Ми смо научили од каквог је значаја да се обезбеди мир и заклели смо се да будемо мирољубиви и живимо у миру са свима онима који живе на Косову, са Србима, Ашкалијама, Ромима, Египћанима, Бошњацима, Горанцима, али и нашим суседима. То је наша опредељење", казао је Харадинај и додао да је време да Косово од корисника безбедности постане земља која доприноси безбедности.

Трансформацији БСК у Оружане снаге Косова супростављају се представници Српске листе, док представници међународне заједнице захтевају да се тај процес оствари изменама и допунама Устава Косова.

(Танјуг, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер