петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рајнхард Крум: Русија нуди ограничене опције, а Србија жели стабилну и перспективну будућност
Хроника

Рајнхард Крум: Русија нуди ограничене опције, а Србија жели стабилну и перспективну будућност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. јун 2017.

 Београд -- Србија треба да балансира измедју ЕУ и Русије сматра Рајнхард Крум, шеф регионалне канцеларије за сарадњу и безбедност у Европи фондације Фридрих Еберт.

У интервјуу Танјугу и порталу Јуропиен Вестерн Болканс, Крум је рекао да Србија има могућност да балансира утицај Русије и Европске уније и да добије најбоље за себе из тога.

Шеф регионалне канцеларије за сарадњу и безебедност у Европи фондације Фридрих Еберт је рекао да Србија жели стабилну и перспективну будућност, али да Руска федерација нуди ограничене опције, па није чудно што већина земаља Западног Балкана жели чланство у ЕУ.

"Европа је тренутно заокупирана сопственим проблемима и жеља за ширењем је тренутно на најнижој тачки", сматра Крум и додаје да је због тога Русија заинтересованија да оде даље, што чини ситуацију још тежом за земље које се налазе "између".

Србија, каже, може да уради оно што жели, али треба да води рачуна да пут који одабере нема последице на пут којим иде, сматра Крум.

Проналажење одговарајућег баланса, каже, веома много зависи од српске владе и српског друштва.

"Најважнија ствар је да Србија има све могућности да изабере сопствени пут", рекао је Крум и додао "да би Србија могла да буде пример приближавања ЕУ уз истовремено пристојне односе са Русијом".

Крум сматра да Србија, с обзиром на то да још није чланица ЕУ, има одређене слободе, попут неподржавања санкција против Русије.

Та одлука, рекао је Крум, не треба да утиче на чланство Србије у Европској унији, јер ЕУ само може да има користи од земаља које имају везе са државама изван европскох блока, јер Европа је више од Европске уније.

На питање да процени какв утицај Русија има на Западни Балкан, Крум је рекао да је више земаља и савеза заинтересовано за сарадњу са регионом Западног Балкана, попут Русије, Турске, ЕУ, САД, Кине и Русије, за коју је рекао да највише пажње посвећује ангажману према Србији због енергетских пројеката, али и војне сарадње.

"Русија се на неки начин осећа одговорном за интересе Србије због међусобних културних веза", рекао је Крум и додао да је Србија важна Русији на Западном Балкану и због геополитичког утицаја који има у региону и да би зауставила даље ширење НАТО.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер