четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рагми Мустафа: У случају поделе Косова, поделити и Србију
Хроника

Рагми Мустафа: У случају поделе Косова, поделити и Србију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. мај 2011.

Београд, Прешево - Председник општине Прешево Рагми Мустафа изјавио је да Србија мора бити спремна да ће, у случају поделе Косова, Прешево, Бујановац и Медвеђа тражити да се припоје Косову.

Рагми Мустафа је рекао да ако Србија предлаже поделу Косова, онда мора рачунати и на поделу Србије јер ће Албанци хтети да се придруже Косову.

Он је подсетио да је захтев за припајање Прешева, Бујановца и Медвеђе Косову, уколико дође до његове поделе, озваничен још јануара 2006.

"Државни врх Србије се позива на прагматичност када предлаже поделу Косова, али ако желе да буду 100 одсто прагматични морају да размишљају и о подели Србије јер ће захтев Албанаца из Прешева, Бујановца и Медвеђе у том случају аутоматски бити прикључење Косову", казао је Мустафа.

Мустафа, који је и лидер Демократске партије Албанаца, је навео да му за сада није познат став Приштине у вези са разменом територија и додао да то не значи да се у даљим преговорима између Београда и Приштине не може доћи до тачке да се поделом територије заувек реше проблеми између Албанаца и Срба.

"Ако буде дошло до преговора о подели Косова, Албанци из Прешева, Бујановца и Медвеђе ће сигурно захтевати да буду укључени у преговоре јер треба да се нађе формула да сви буду задовољни", рекао је Мустафа.

Према његовим речима, отварање теме припајања Прешева и Бујановца Косову не изазива безбедносну нестабилност у региону јер, како је навео, "понављање оружаних сукоба не долази у обзир".

"Оружани сукоби који су се десили у блиској прошлости оставили су трага на свим људима, сви су свесни тих ужаса и нико не жели да се понове. Једина опција су преговори и ништа друго. У обзир долази само мирно решење па ма колико дијалог трајао, мада је боље да до решења дође што пре", изјавио је Мустафа.

Он је додао да захтев за прикључење те три општине Косову не подразумева аутоматски и прикључење делова тих општина у којима живе Срби и да би се о томе разговарало када та тема дође на ред јер, према његовим речима, "треба поштовати вољу већинског становништва и наћи решење које је добро за све".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер