четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рагми Мустафа: Срби на северу Косова имају знатно већа права него Албанци у прешевској долини Усвојићемо заједничку декларацију која даје званично овлашћење приштинским властима да могу да преговарају у наше име у Бриселу
Хроника

Рагми Мустафа: Срби на северу Косова имају знатно већа права него Албанци у прешевској долини Усвојићемо заједничку декларацију која даје званично овлашћење приштинским властима да могу да преговарају у наше име у Бриселу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. јул 2018.

Председник Демократске партије Албанаца (ДПА) Рагми Мустафа каже да је изјава министра иностраних послова Ивице Дачића да су "жеље Албанаца са југа централне Србије да буду део преговора у Бриселу фатаморгана" контроверзна, зато што се управо он више година уназад залагао за поделу Косова што је предлог који није прихваћен.

Мустафа је за агенцију Бета изјавио да жеље Албанаца "нису фатаморгана" иако су на много слабијој позицији у овим општинама од једног министра иностраних послова и заменика премијера Србије.

"То није ни прва ни последња таква изјава министра иностраних послова, али он са таквим изјавама не доприноси миру и стабилности а и потпуно је контроверзан јер већ више година помиње размену територија што нису усвојили ни службени Брисел, ни међународна заједница ни косовска страна", казао је Мустафа.

Мустафа је рекао и да то што Ивица Дачић као министар иностраних послова упоређује захтеве Албанаца из Прешева, Бујановца и Медвеђе са правима које имају Срби у Албанији "нема никакве везе са захтевом Албанаца из прешевске долине да буду део преговора у Бриселу, већ да то поређење може да се прави само са правима која имају Срби на северу Косова".

"Ми ћемо усвојити заједничку декларацију која по први пут даје званично овлашћење властима на Косову да могу да преговарају у наше име, што има везе са коначним окончањем преговора између Београда и Приштине. Тражимо да наша права буду изједначена у било ком нивоу са правима која има српска заједница на северу Косова и то нема апсолутно никакве везе са Албанијом", рекао је Мустафа.

Мустафа наводи да "у постојећој ситуацији Срби на северу Косова имају знатно већа права него Албанци у прешевској долини што и министар (Ивица Дачић) зна, при чему се он залаже да Срби на северу Косова добију још и већа права а захтеве Албанаца из прешевске долине упоређује са правима Срба у Албанији за које се није чуо ни један глас да су оштећени или дискриминисани".

"Такве изјаве нама не сметају, он нека каже своје. Албанци не траже рат ни оружане сукобе, ми тражимо да се проблеми Срба и Албанаца на овим просторима једном сада и заувек реше, да се покрене економски развој и да будемо спремни да уђемо у Европску унију", казао је Мустафа.

Мустафа је навео да Скупштина свих албанских одборника из скупштина општина Бујановац, Прешево и Медвеђа треба да се одржи 14. јула у Бујановцу, а заједничку декларацију о давању овлашћења Приштини да права Албанаца у овим општинама уврсти у преговоре са Београдом у Бриселу треба да усагласи комисија у којој је по један члан из сваке албанске партије.

Ово није прва Скупштина свх албанских одборника у општинама на југу централне Србије, прва таква скупштина одржана је у Прешеву 14. јануара 2006. године уз присуство албанских одборника из скупштина општина Прешево, Бујановац и Медвеђа. До сада је одржано неколико заједничких скупштина на којима су увек доношене декларације са актуелним политичким захтевима, али се они у великој мери своде на позивање на референдум из 1992. године, када су се Албанци из ових општина изјаснили за припајање Косову уколико се не унапреде права Албанаца.

Све заједничке скупштине до сада су одржаване у Прешеву, последњи пут 2013.године, а ово је први пут да једна таква скупштина буде одржана и у Бујановцу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер