четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раџеп Тајип Ердоган: Без икаквог оклевања ћу одобрити захтев о увођењу смртне казне
Хроника

Раџеп Тајип Ердоган: Без икаквог оклевања ћу одобрити захтев о увођењу смртне казне

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. јул 2017.

Анкара -- Преседник Турске Реџеп Тајип Ердоган најавио је да ће уколико национални парламент поднесе захтев за увођење смртне казне то одобрити без оклевања.

Ердоган је протекле ноћи, у обраћању нацији испред националног парламента поводом прве годишњице покушаја државног удара, рекао да су пучисти напали институцију која представља демократију и слободу те државе, и која је гарант њене независности.

"Кроз историју наше републике прошли смо кроз много изазова, али нико никада није нападао светост Народне скупштине. Када време дође, ако парламент усвоји захтев о увођењу смртне казне, ја ћу је одобрити, без икаквог оклевања, јер имамо 250 мученика и 2.193 повређених", поручио је Ердоган.

Председник Турске је истакао да га не занима шта ће на ту одлуку да каже међународна заједница.

"Занима ме шта наши људи мисле и шта кажу. Ти издајници су мислили да ће да збаце владу, и циљ им је био да сруше нашу цивилизацију. Прва мета био им је парламент. Мислили су да ће наш народ да се крије код куће и да ће чланови парламента да га напусте и побегну. То нису учинили, наши људи бранили су нашу земљу", подвукао је Ердоган.

Констатујући да је прошлогодишњи покушај државног удара највећи те врсте у историји Турске, Ердоган је нагласио да се турски народ није понео као обична заједница,већ као нација и да је показала целом свету колико је велика.

"Те ноћи турски народ се борио против терористичке организације и војске, голорук. Мој народ се супротставио тим издајницима, они су се борили за заставу и љубав коју су имали у срцу, и нема таквог примера у свету", рекао је Ердоган.

Како је подвукао, нема нације која се, како је рекао, голорука супротставила мецима и тенковима и описао их као "гвоздени штит турске нације и државе".

Подсећајући да је турски парламент основан 1930, а да је нападнут 96 година касније, Ердоган је рекао да је турски народ изашао на улице да би се супротставио пучистима, док су чланови народне скупштине, њих 106, ушли у зграду те институције и одржали седницу.

"Тог 16. јула је бомбардован парламент и на њега је пуцано, а они су га одбранили, наш симбол слободе и демократије. Одбранили су нашу земљу, нашу слободу и нашу будућност", рекао је Ердоган.

Ердоган се осврнуо и на оцену иностраних медија да је у Турској те вечери био "контролисани државни удар", односно да је био инсцениран.

"У различитим деловима света, чак и када су у питању тривијални догађаји, они уведу ванредно стање. У у нашој земљи државни удар је одржан да би срушио владу, убијено је 250 људи, 2.193 је рањено, а и даље га зову контролсани државни удар. То је срамота", истакао је Ердоган.

Турски народ, како је додао, навикао је на патње, због чега други мисле да је слаб.

"Али када виде да стојимо уједињени, они се повуку. Као што су наши преци рекли, доћи ће дан за те који су нас издали. Молимо се да је тај дан близу", рекао је Ердоган.

Додајући да је 15. јул показао ко су пријатељи, а ко непријатељи Турске, Ердоган је пучистима поручио да им неће успети да поделе и униште ту државу и спусте њену заставу.

"Нећете успети да угрозите слободу нашег народа, нити да нас зауставите на нашем путу, јер ми знамо ко су нам непријатељи, а ко су нам пријатељи", закључио је Ердоган.

Обраћање Ердогана нацији, испред турског парламента, почело је у 3.25 ујутру, након минута ћутања за страдале у прошлогодишњим сукобима, националне химне Турске и молитве.

Током покушаја војног удара 15. јула 2016. у Турској је погинуло око 250, а рањено близу 2.200 људи.

У целој Турској годишњица је обележена низом активности целе недеље манифестацијом "Дани националног јединства и демократије". Завршена је у Истанбулу "Маршем за демократију" стотине хиљада грађана, преименовањем моста Богазичи у "Мост мученика 15. јула", маршом у Анкари и обраћањем турског председника, симболично у 2.32 сати, када је борбени авион пучиста погодио националну скупштину.

За покушај пуча турске власти оптужују исламског клерика Фетулаха Гулена, који живи у Сједињеним Америчким Државама, иако он негира било какву умешаност.

У протеклих годину дана око 150.000 људи је отпуштено или суспендовано са посла у државној служби и приватном сектору, а више од 50.000 је притворено због сумње да су повезани са пучистима.

Дан уочи прве годишњице неуспелог покушаја пуча, 14. јула, отпуштено је око 7.500 полицајаца, војника и јавних службеника.

Дрон се срушио док је Ердоган држао говор

Дрон са камером срушио се док је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган држао говор пред више хиљада људи на церемонији испред турског парламента којом је обележена годишњица неуспелог војног удара.

Седам особа је повређено у инциденту и одведене су носилима у болницу, пренела је турска агенција Доган.

Након што се беспилотна летелица срушила, Ердоган је прекинуо говор да би се уверио да су здравствени радници пружили помоћ повређенима и рекао: "Па, дронови могу понекад да падну".

(Танјуг, Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер