петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Караџић Неке одлуке суда у Хагу служе Исламској држави као разлог за претње хришћанској већини у БиХ
Хроника

Радован Караџић Неке одлуке суда у Хагу служе Исламској држави као разлог за претње хришћанској већини у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. јун 2017.

Бивши председник Републике Српске Радован Караџић рекао је у Хагу да Исламска држава (ИСИС) користи "неке одлуке" Хашког трибунала да би претила Србима и Хрватима у БиХ.

"Ситуација у региону је гора него пре рата... Неке одлуке овог суда служе Исламској држави као разлог за претње хришћанској већини у БиХ", казао је Караџић.

На статусној конференцији, Караџић је сугерисао да је то последица дужине жалбеног поступка који се против њега води пред судским Механизмом (МИЦТ), правним наследником Трибунала.

Трибунал је, 24. марта 2016. Караџића (72) првостепено осудио на 40 година затвора, прогласивши га кривим за геноцид у Сребреници; прогон муслиманског и хрватског становништва широм БиХ терорисање цивила у Сарајеву дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце, 1991-95.

На ту пресуду жалбе су уложили и Караџић и тужиоци, а поступак по тим жалбама је у току пред судским Механизмом.

На данашњој статусној конференцији, Караџић је рекао да је "прилично забринут" због "дужине трајања поступка и времена када се очекује одлука".

Забринут је, како је казао, "и ради личне, породичне ситуације... и ради ситуације у региону" где су, како сматра, "односи погоршани".

"Чак се и Исламска држава усудила да прети Србима и Хрватима и може доћи до трагедије", рекао је Караџић.

Председавајући судија Теодор Мерон прекинуо је оптуженог речима да жалбени поступак касни због захтева самог Караџића, као и Тужилаштва, да добију више времена за припрему жалби.

"Кашњење од девет месеци представља додатно време које смо дали вама и тужиоцима... да бисмо вам омогућили да учините жалбу најбољом могућом", рекао је судија Мерон, који је и председник Механизма.

Караџић је узвратио да није незадовољан, већ да "излаже жаљење и последице".

До краја жалбеног поступка, за који не постоји рок, остаје да судије проуче писане жалбе и закажу усмену расправу о њима. Потом ће се судије повући ради одлучивања о правоснажној пресуди Караџићу.

Караџић је жалбом тражио да буде ослобођен, а тужиоци да му буде изречена максимална, доживотна затворска казна.

Првобитно је било предвиђено да коначна пресуда Караџићу буде изречена 2018., али су затим уследила кашњења у поступку.

Караџић је у судском притвору у Схевенингену од 30. јула 2008. Претходно су га, 21. јула, ухапсиле власти Србије у Београду.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер