субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Караџић: Лажне жртве у Сарајеву и Сребреници
Хроника

Радован Караџић: Лажне жртве у Сарајеву и Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. март 2010.

ХАГ – Оптужени Радован Караџић назвао је пред Хашким трибуналом „лажним митовима” и „лажним жртвама” оптужбе о масовним убиствима несрба у Сарајеву и Сребреници 1992-95. негирајући своју одговорност.

Бивши председник Републике Српске, оптужен за геноцид над несрбима у БиХ, оповргавао је да је Сарајево било у опсади и под терором снага под његовом контролом, тврдећи да је, супротно наводима оптужнице, војска РС била у окружењу муслиманских и хрватских снага.

Срби су у Сарајеву и широм БиХ, по Караџићу, контролисали само своје територије, а нису ни покушавали да заузму „муслиманске”.

„Мермерна је истина да Сарајево није било под српском опсадом, него је било подељен град”, рекао је оптужени.

Негирајући да је ВРС насумично гранатирала цивиле у Сарајеву, Караџић је рекао да су муслиманске снаге из многих цивилних објеката – школа, вртића, музеја – отварале ватру на српске положаје, претварајући их тиме у легитимне војне циљеве.

На мапи града је показао више примера.

„Ако су пуцали на нас, а ми узвраћали, они су то приказивали као неселктивно гранатирање града...Никада није било намерног гранатирања, никад” –казао је Караџић – „То је тај опседнути и невини град у којем је било три пута бројнија војска од наше”.

Снимак наређења генерала Ратка Младића, често пуштан пред Трибуналом, да се отвори ватра на „Велушиће зато што тамо нема Срба”, Караџић је протумачио као налог да се циљају такви „легитимни војни циљеви”.

Одговорност за масовна страдања цивила у граду, Караџић је пребацио на муслиманске власти, понављајући да су оне намерно гранатирале и пуцале на сопствено становништво како би изазвале страну интервенцију.

Нагласио је да је „уверен да на Маркалама 1 и Маркалама 2 можда чак и није било цивилних жртава и да су тела подметнута”.

Као доказ за тврдњу да су муслиманске власти изазвале експлозије на пијаци, у којима су у фебруару 1994. и августу 1995. погинуле и рањене стотине људи, Караџић се позивао на наводе из књиге тадашњег команданта Унпрофора Мајкла Роуза о постојању таквих резултата истрага.

Роуз ће, иначе, на суђењу сведочити као један од првих сведока оптужбе.

„Ко има имало разума, видеће да то Срби нису урадили”, рекао је Караџић.

Упозорио је Трибунал да „кодификујући” „лажне митове и лажне жртве” у Сарајеву и Сребреници, код народа у БиХ „сеје семе будућих покоља”.

Напомињући да је „Сарајево било и српски град, такође” – зато што је било „изграђено на српској земљи” и имало српску већину до Другог светског рата – Караџић је најавио да ће доказати да „Срби никада нису започињали борбе” и да им је циљ био политичко решење и да „сачувају становништво”.

Бивши председник РС рекао је и да Сарајево никада није било у блокади ни за цивилне, ни за војне потребе, него да је, насупрот томе, „све добијало преко српске територије”.

„Какво је то терорисање града, кад смо и мало воде коју смо имали делили с њима...Било је 10.000 хуманитарних летова и ниједан инцидент са српске стране, а они су понекад пуцали на те авионе да би нас оптужили. Зар је то терорисање града?”, упитао је Караџић.

Рекао је да је „волео и још увек воли” Сарајево и да „никада од њега нећемо одустати”.

„Да је Сарајево било претворено у отворени град, као што смо ми предлагали, не би било жртава...Али, политика Странке демократске акције која је хтела 100 одсто власти у 100 одсто БиХ желела је другачије”, рекао је Караџић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер