уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Јелашић: Телеком за крпљење буџета
Хроника

Радован Јелашић: Телеком за крпљење буџета

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. новембар 2010.

Планираних 1,4 милијарде евра (1,95 милијарди долара) од продаје 51 одсто акција Телекома Србија, помоћиће Влади Србије да смањи буџетски дефицит у 2011. години и избегне повећање јавног дуга

Србија треба, средства из планиране продаје Телекома, да употреби за уравнотежење буџета и смањење задуживања државе, рекао је бивши гувернер централне банке Радован Јелашић у изјави за Blumberg.

План да се добије 1,4 милијарди евра (1,95 милијарди долара) од продаје 51 одсто акција, помоћиће Влади Србије да смањи буџетски дефицит у 2011. години и избегне повећање јавног дуга изнад прописаног лимита од 45 одсто бруто домаћег производа, рекао је Јелашић 29. октобра у свом првом интервјуу од када је одступио са врха Народне банке Србије.

Влада премијера Мирка Цветковића смањивала је плате у јавном сектору и пензије како би попунила буџетске празнине у 2009. и 2010. као и да би испунила услове за добијање три милијарде евра спасоносних кредита. Због мањка у буџету следећа година може бити још тежа а неуспех да се одрже мере штедње због притиска бирача, може гурнути инфлацију преко 10 одсто, казао је Јелашић.

"Кључно питање је да ли Влада наставља са праксом из протеклих 40 година, подизања плата и пензија, или опстаје са фискалним ограничењима која ће на крају смирити цене", рекао је Јелашић. Приход од продаје Телекома ће "омогућити да Србија преживи следеће године без нових задуживања."

Понуђачи за куповину компаније за државну телефонију – једне од највећих државних имовина у Србији - имају рок до 26. новембра за подношење својих апликација. Да би се квалификовали, потенцијални понуђачи морају да имају пет година искуства у бизнису телекомуникација, 20 милиона корисника фиксне и мобилне телефоније и најмање три милијарде евра у тржишној капитализацији.

Представник Франце Телецом СА изјавио је 28. октобра да је заинтересована за овај удео. Телеком Аустрија АГ прегледа докумената предузећа, иако други потенцијални понуђачи имају већу шансу да победе на тендеру, рекао је извршни директор Ханнес Аметсреитер.
"Телеком Србија" је 20 процената у власништву Хеллениц Телецоммуницатионс Организатион СА из Атине. Такође, 6,52 процената капитала предвиђено је да се подели садашњим и бившим радницима, а 15 одсто ће бити пребачено "бесплатно" свим грађанима Србије.

Влада Србије је објавила да би новцем од продаје требало да финансира градњу нове капиталне инфраструктуре.

Јелашић, који ће почетком децембра почиње да ради у банци УниЦредит СпА за централну и источну Европу, са седиштем у Бечу, рекао је да захтеви за подизање плата и пензија потичу углавном од слабљења динара који је изгубио око 40 одсто вредности од последњег квартала 2008. због глобалне финансијске кризе и недостатка прилива страног капитала.

Извор: Blumberg, 2. новембра

(Балканмагазин, 17.11.2010)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер