петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Јелашић: Штетне поруке о динару „на издисају”
Хроника

Радован Јелашић: Штетне поруке о динару „на издисају”

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јануар 2010.

Гувернер НБС Радован Јелашић упозорио је данас да поједини политичари, представници извршне власти и државних институција шаљу негативну поруку домаћој економији да је динар „на издисају” када кажу, и не трепну, да је домаћа валута лоша и да је треба истиснути из система и заменити евром, оцењујући да то може то може вештачки да изазове слабљење динара.

Последица тога може да буде да грађани и привреда сигурност траже куповином евра због неповерења у динар, а то онда доводи до слабљења домаће валуте, упозорио је Јелашић, указујући да је у том случају НБС стављена у позицију или да повлачи вишак динара са тржишта преко репо хартија или да још више интервенише на девизном тржишту.

У ауторском тексту у најновијем броју недељника НИН, Јелашић је рекао да би таква ситуација, „створена политичко - популистичким егзибиционизмом”, централној банци знатно отежала остварење њеног кључног циља - стабилност курса, оцењујући да је курс један од битних фактора који утиче на инфлацију и стабилност финансијског система.

Јелашић је предочио да би, са аспекта трошења девизних резерви, за државу била скупља варијанта да стално интервенише на девизном тржишту да би одржала стабилност курса.

„У кризним временима поново је добио на значају утицај државе на привреду и некима се то очито баш много допало, како онима који условно речено дају, тако и онима који примају”, рекао је Јелашић, подсећајући да држава обезбеђује субвенције, кредитира, даје специјалне погодности неким фирмама, укључује се у обезбеђивање кредита за одређене пројекте, масовно се задужује за инфраструктуру и осигурава плате у јавним предузећима.

Држава то чини у име спречавања ескалације кризе, предузимајући разне мере за које није увек јасно колико су подржане реалним материјалним могућностима саме државе и како ће се сутра из њих изаћи, рекао је он.

„Сигурно је да ће економски популизам бити теже остварљив када будемо имали закон о буџетској дисциплини, који ће проширити атрибуте фискалне одговорности”, сматра Јелашић, истичући да ће са повећањем транспарентности и фискалном одговорношћу бити много теже да се компензујемо, „пребијамо”, пегламо социјалне и друге проблеме преко јавних предузећа и слично.

Јелашић је изразио стрепњу да „то што тренутно раде политичари у односу на договор са ММФ-ом не потиче из њиховог дубоког уверења да је то заиста најбољи пут за Србију и надам се да неће, чим капне неки динар више, одлучити да 'часте' народ”.

„До сада, после сваког таквог чашћавања, увек смо се будили са тешким мамурлуком”, закључио је гувернер НБС.

Професор Економског факултета у Београду Јуриј Бајец оценио је да би курс динара према евру требало да буде стабилизован у другој половини јануара, истичући да Народна банка Србије има довољно девизних средстава да спречи значајније слабљење домаће валуте.

Бајец, који је и економски саветник премијера, изјавио је Танјугу да нема разлога за панику због слабљења динара последњих дана јер је централна банка интервенцијама на међубанкарском девизном тржишту показала да предузима мере „да би спречила брзо клизање курса наниже”.

Он је објаснио да стабилизација курса не значи да ће се динар вратити на раније вредности, које је имао према евру, или да се курс уопште неће мењати, већ да неће бити његових наглих промена током једног дана.

„Треба сачекати другу половину јануара и мислим да ће се после тога курс усталити, али, наравно, уколико буде ситуација да се стално ствара велика понуда динара, онда ће та тражња за девизама, односно несклад између понуде и тражње довести до тога да динар слаби”, казао је Бајец.

Он је истакао да у том случају НБС има довољно средстава да делује стабилизирајуће на курс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер