уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Јелашић: Јавни дуг Србије значајно повећан за шест одсто БДП
Хроника

Радован Јелашић: Јавни дуг Србије значајно повећан за шест одсто БДП

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. јун 2010.

Гувернер Народне банке Србије (НБС) Радован Јелашић изјавио је да је јавни дуг у Србији значајно повећан, за шест одсто бруто друштвеног производа, и да се поставља питање има ли могућности да се у средњем временском периоду одржи ниво привредне активности.

„Успешно смо завршили преговоре са Међународним монетарним фондом (ММФ). Независно од тога што можемо да повучемо значајна средства, око 400 милиона евра, ми ћемо највероватније повући свега 70 или 80 милиона”, рекао је Јелашић на самиту гувернера и министара финансија земаља Југоисточне Европе.

Ниво девизних резерви је висок и нема потребе да се задужујемо и плаћамо високу каматну стопу, оценио је Јелашић.

Банкарски сектор у Србији „повећава своју изложеност” према привреди и на годишњем нивоу постоји повећање обима кредита за 10 одсто.

„Новац који смо повукли од ММФ у највећој мери нисмо трошили, он стоји на рачуну НБС. И дан данас мислимо како ћемо тај кредит да вратимо - новац је узела НБС и она мора да га врати”, изјавио је Јелашић.

Он је рекао да је тренутни курс динара према евру слика и прилика српске привреде.

„Не би било добро да НБС буде једина која ту слику покушава да пренесе, већ и привреда и Влада Србије треба да мисле шта је то што би требало радити другачије”, изјавио је Јелашић.

„Оно што смо договорили са ММФ треба и да се спроведе - смањење јавне администрације, закон о фискалној одговорности, нови Закон о пензионом осигурању”, рекао је Јелашић, уз констатацију да су „све то ствари које ће допринети да имамо стабилнији и јачи курс”.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер