субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Јелашић: Грађани Србије у просеку дугују око 570 евра
Хроника

Радован Јелашић: Грађани Србије у просеку дугују око 570 евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. јануар 2009.

Радован Јелашић, гувернер Народне банке Србије саветовао је грађанима да у 2009. години покушају да се што мање задужују и да наставе да штеде у банкама

Задуженост грађана Србије у 2008. години увећана је за 29 одсто и достигла је 380,7 милијарди динара, али је у децембру забележен пад износа стамбених кредита, саопштио је јуче Кредитни биро.

Изражено у еврима, задуженост грађана је на крају прошле године достигла 4,3 милијарде евра, што је 15,4 одсто више него на крају 2007. године, рекао је Раде Бачковић, руководилац Кредитног бироа Удружења банака Србије на конференцији за новинаре.

Стамбени кредити увећани су за 48,9 одсто и достигли цифру од 1,92 милијарде евра, а пољопривредни кредити су увећани за 2,3 пута и износе 231 милион евра, навео је он.

Опали су потрошачки кредити за 22,1 одсто на 239,3 милиона евра, готовински за 0,4 одсто на 1,6 милијарди евра, док су остали кредити попут позајмица за путовања и књиге опали за 28 одсто на 298,6 милиона евра.

У децембру је забележен пад задужења по стамбеним кредитима од 3,5 одсто, док су готовински достигли раст од 16,2 одсто, навео је он и додао да је до тога дошло зато што су грађани превремено отплаћивали рате.„Наш је утисак да је дошло до рефинансирања, то јест до подизања готовинских кредита како би се отплатио део стамбених кредита, пошто је реч о дугорочним кредитима и о релативно високој неизвесности будућег кретања рата и каматних стопа”, казао је Бачковић.

Задужење по кредитним картицама повећано је за 36,6 одсто –на 42,16 милијарди динара.

Грађани Србије у просеку дугују око 570 евра, што је, према речима Бачковића, знатно мање него у земљама у региону и када се задужење упореди са висином плата.

Задуженост предузећа и предузетника је изражена у динарима у 2008. повећана за 49,4 одсто на 852,3 милијарде динара, али је у децембру забележен пад у односу на новембар.

Радован Јелашић, гувернер Народне банке Србије саветовао је грађанима да у 2009. години покушају да се што мање задужују и да наставе да штеде у банкама, а не да повлаче штедне улоге, што се догађа у последње време. „Повлачењем штедње грађани губе пре свега приход од камате, којаје и даље атрактивне”, рекао је Јелашић и препоручио да се штеди у динарима.

Гувернер је оценио да су ефекти глобалне економске кризе све јачи и изразитији. „Поставља се питање шта ми у Србији можемо да урадимо, али је јасно да не можемо да решимо тај проблем, већ само да у одређеној мери ублажимо ефекте”, казао је Јелашић. Он је оценио да би буџет и финансијски сектор требало да имају значајну улогу у ублажавању утицаја кризе. „Убеђен сам да ће Влада Србије урадити све са свог становишта, а Народна банка је већ урадила и наставиће тај посао”, рекао је гувернер.

Јелашић је изјавио да Србија за сада не намерава да повлачи новац из стенд-бај аранжмана са Међународним монетарним фондом пошто су девизне резерве довољно велике. „Наравно, сада се много лакше дише, када знате да постоји могућност да код ММФ-а повучете средства ако затреба”, рекао је Јелашић.

Јелашић је упозорио да би у 2009. години требало „ценити и чувати радно место”, с обзиром на то да ће бити мање могућности да се мења.

(Бета)

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер