петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Јелашић: Досадашњи модел транзиције није одржив и мора се мењати
Хроника

Радован Јелашић: Досадашњи модел транзиције није одржив и мора се мењати

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. јун 2009.

Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић изјавио је данас да је досадашњи модел транзиције превазиђен и да га је потребно променити јер, како је казао, време је показало да формула "успешне приватизације и повољни кредити" није одржива.

Јелашић је, говорећи на конференцији "Европски пут Србије", казао да је у периоду интензивне приватизације требало више штедети, јер се новац на страну одваја "када је добро", и додао да је Србији неопходна промена целокупне економије.

"Морамо да реформишемо образовање, здравствени систем, социјалну политику, јер ускоро почиње отплата финансијских аранжмана које смо правили са Међународним монетарним фондом, и морамо да од земље која прима новац постанемо земља која новац враћа", поручио је гувернер НБС.

Економска ситуација у Србији не разликује се од оне у земљама региона, казао је он и додао да је највећи проблем у нашој земљи, и пре кризе, била јавна потрошња која се од 2001. године креће између 42 и 44 одсто. Према његовим речима, Србија је после првих наговештаја економске кризе морала да поступа опрезно, јер као земља која није ни члан, ни кандидат за члана ЕУ и није могла да рачуна на помоћ Уније у оној мери у којој су земље чланице могле.

Јелашић је рекао да је Народна банка Србије у периоду пре кризе имала рестриктивну политику, али да је након тога показала флексибилност и помогла банкама да одрже ликвидност.

"Банкарски сектор је спремно дочекао кризу уз унутрашње резерве, након затишја банке су поново спремне да кредитирају, али се у великом броју одлучују да инвестирају у хартије од вредности. Србији је неопходна рационализација трошкова", рекао је Јелашић и навео пример да постоје 182 школе са по пет и мање ученика, које све захтевају директора, наставнике, чистаче и друге запослене.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер