четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радослав Стојановић: Потребне две резолуције о злочинима
Хроника

Радослав Стојановић: Потребне две резолуције о злочинима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. фебруар 2010.

ПРАГ – Професор међународног права и шеф правног тима Србије пред Међународним судом правде у спору БиХ и Србије Радослав Стојановић сматра да је потребно донети декларацију о Сребреници, али и резолуцију у којој би били осуђени сви злочни почињени у рату у БиХ и изражено саучешће свим жртвама тих злочина.

Говорећи о резолуцији о Сребреници, Стојановић је у интервјуу радију "Слободна Европа" истакао да је потребно да у њој почињени злочин буде квалификован онако како је то учинио и МСП.

„Мислим да је неопходна резолуција или, боље речено, декларација, која ће квалификовати злочин у Сребреници због тога што је Међународни суд правде у својој пресуди од 2007. пресудио да је злочин почињен у Сребреници геноцид”, рекао је он.

„Према томе, у нашој декларацији не треба да бринемо, нити да измишљамо квалификацију злочина почињеног у Сребреници, него само треба да цитирамо пресуду МСП”, рекао је Стојановић у интервјуу радију „Слободна Европа”.

Тим цитатом, сматра он, Србија изражава поштовање према МСП.

„Истовремено је потребно рећи у тој декларацији да је истом том пресудом Србија ослобођена од одговорности за учињени геноцид у Сребреници. Независно од тога, ми овом декларацијом изражавамо нашу осуду учињеног злочина у Сребреници и наше саучесће са жртвама тог злочина”, додао је Стојановић.

Упитан да ли то значи да је онда крива Република Српска, он је одговорио да се то не би могло рећи јер РС није држава, а МСП може да пресуђује само државама.

„Република Српска никада није била, као таква, предмет спора”, додао је Стојановић, истичући да су оптужбе да је РС геноцидна творевина неправедне.

„Република Српска има 63 општине. У босанској тужби против Србије стоји да је у свим тим општинама извршен злочин геноцида. Суд је прихватио да је само у тој једној општини извршен геноцид. Ако је од 63 општине, само у једној извршен геноцид, онда не може цела РС бити геноцидна”.

Говорећи о другој резолуцији, Стојановић је истакао да је она потребна да би се указало на то да нису само Срби чинили злочине, већ да су злочини чињени на свим странама.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер