субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радник.рс: Исплата плате “на руке” у Србији је законита, иако је на овај начин раднику често одузет писани доказ о уплаћеном износу или је уписана фиктивна, већа зарада
Хроника

Радник.рс: Исплата плате “на руке” у Србији је законита, иако је на овај начин раднику често одузет писани доказ о уплаћеном износу или је уписана фиктивна, већа зарада

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. септембар 2018.

Послодавци у Србији нису дужни да радницима исплаћују зараду на текући рачун, већ плату могу да исплате и “на руке”, на овај начин радник нема писани доказ о томе колики износ зараде је уплаћен и да ли је уопште уплаћен.

Радница пекаре, која је тражила да се заштити њен идентитет, обратила се порталу Радник.рс јер јој послодавац читаву зараду исплаћује „на руке“.

„Плата коју добијамо је од 15.000-20.000 динара, она је испод законског минимума, а послодавац одбија да је исплати на наше рачуне, већ само ,на руке’ “, каже она.

Она наводи да се обраћала инспекцији рада у вези са овим проблемом, али да није добила никакав одговор.

Портал Радник.рс упутио је питања Министарству за рад у вези са инспекцијским надзором који је спроведен по пријави ове раднице. Из инспекције рада, која ради у оквиру Министарства за рад, навели су да су након спроведеног надзора наложили послодавцу да запосленима достави доказ о исплати зараде, што је послодавац и учинио.

Радница наводи да је, након надзора инспекције, послодавац радницима као доказ исплате зараде заиста дао признанице на којима не пише износ плате, а које су радници потписивали. Зарада се, како каже, и даље исплаћује „на руке“ и нижа је од законски утврђене минималне зараде за пуно радно време (минимална зарада тренутно износи око 26.312 динара).

Министарство: Исплата зараде „на руке“ је законита

Портал Радник.рс упутио је питање Министарству за рад да ли је законито исплаћивати плату „на руке“ имајући у виду да исплата плате у коверти не обезбеђује траг, доказ о износу уплаћене зараде. Када се зарада исплаћује преко рачуна, радник/ца има доказ о томе колико је новца исплаћено и тај доказ може да користи на суду.

Из Министарства за рад наводе да Законом о раду није утврђено да ли се зарада запосленом може исплатити „на руке“ или је обавеза послодавца да исту уплати на текући рачун.

„Сматрамо да нема сметњи да се након уплате пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање запосленом исплати зарада без пореза и доприноса у нето износу ,на руке’ и том приликом достави и Обрачун зараде, односно накнаде зараде који представља извршну исправу. Приликом исплате зараде ,на руке’ и пријема Обрачуна зараде и накнаде зараде, запослени би требало да се потпише да би послодавац имао доказ да је извршио исплату зараде, с обзиром да се иста не исплаћује преко текућег рачуна“, пише у одговору Министарства за рад.

У одговору Министарства за рад је наведено и да запослени има право да пред надлежним судом оспорава законитост обрачуна зараде, без обзира на који је начин извршена исплата.

Међутим, проблематично је то што је омогућавањем исплате плате „на руке“ раднику одузет доказ о уплаћеном износу зараде. Уколико послодавац исплаћује „на руке” нижу зараду од минималне по уговору о раду, што је незаконито, радник нема начина да то докаже документацијом. Једини доказ о исплати плате је у овом случају обрачун зараде који су радници дужни да потпишу, често и када је обрачун фиктиван, односно када је у њему наведен нетачан, виши износ зараде у односу на онај који добија “на руке”.

(Радник.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер