петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радници у Костолцу прекинули штрајк и блокаду путева јер им је министар Антић обећао да ће процес приватизације бити обустављен
Хроника

Радници у Костолцу прекинули штрајк и блокаду путева јер им је министар Антић обећао да ће процес приватизације бити обустављен

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. март 2015.

Радници четири предузећа у Рударском басену Костолац одлучили су данас да прекину блокаду путева и замрзну штрајк, а после састанка са министром Александром Антићем и руководством договорено је да се у овом тренутку заустави процес приватизације тих компанија.

Министар рударства и енергетике рекао је новинарима, након скоро шесточасовног разговора са представницима синдиката и руководства Костолца, да очекује да већ сад прве машине крену ка коповима и да се радници четири предузећа врате нормалном процесу рада.

Антић је рекао да је договорено да се у овом тренутку заустави процес приватизације издвојених привредних друштава из ЕПС-а и да се заједно са директорима тих компанија и пословодством Костолца размотре проблеми у вези са радом тих компанија, њихови уговори и могућност да те компаније буду ангажоване у Костолцу, на основу чега би запослени примали плату.

"Тај састанак ћемо имати одмах након ових разговора", рекао је Антић.

Кад је реч о компанији "Костолац услуге", Антић каже да је договорено да се такође зауставе активности у вези са приватизацијом и да се у први план стави питање могућности ангажовања те компаније у склопу ЕПС-а, односно Костолца.

Како је навео, "Костолац услуге" није у категорији оних издвојених друштава из ЕПС-а за које постоји економски оправдан модел за причу о њиховом повратку у ЕПС.

Антић је додао да, пошто је реч о издвојеној компанији из ЕПС-а која запошљава готово 500 радника, обавеза је и државе и ЕПС-а да на један одговоран начин помогну да се то предузеће одржи у тешком економском тренутку.

Министар је навео и да је договорено да од понедељка стартује радна група коју ће он предводити, а у којој ће бити и представници Министарства привреде, челни људи ЕПС-а, директори и представници синдиката три издвојена друштва "Аутотранспорт", "Георад" и "Прим".

Према његовим речима, договорено је да се убрзано обаве разговори како би се направила озбиљна и квалитетна техно-економска анализа која треба да пружи одговоре да ли је економски оправдана могућност њиховог повратка под окриље ЕПС-а.

"Ја ћу водити радну групу. Верујем да је то доказ озбиљности државе према овим компанијама да ћемо на ефикасан, али пре свега одговоран и економски оправдан начин, направити ту анализу", рекао је Антић.

Он је захвалио представницима ЕПС-а, Костолца и синдиката јер су сви заједно имали стрпљења за разговор како би се за проблем који траје већ дуже време, мучи запослене у тим фирмама и изазива осећај неизвесности за будућност компанија нашао заједнички одговор.

Председник Синдиката "Аутотранспорта" Борислав Николић рекао је да не може да каже да је презадовољан јер је решење могло да се нађе још прошле године, али да цени озбиљност и напоре министра Антића и премијера Александра Вучића.

"Опрезан сам јер иза себе имам око 2.000 људи. Протест је замрзнут, а већ у понедељак одржаћемо збор радника, а ако се људи не сложе, видећемо шта ћемо", рекао је Николић новинарима после састанка.

Према његовим речима, радници и синдикати шаљу поруку да се нико не игра са њима.

Извршни директор ЕПС-а задужен за производњу Драган Јовановић рекао је да је ово била доста тешка ситуација у условима кад је 1.000 мегавата инсталисане снаге било оптерећено блокадама и немогућношћу да људи дођу на своја радна места.

"Ми разумемо и захтеве синдиката издвојених предузећа и ЕПС посебно захваљује влади, премијеру и министру Антићу за све што је учињено да се превазиђу проблеми", рекао је Антић.

Како је навео, данас је ситуација да комплетан коп Дрмно на угљеном систему стоји због одређених техничких кварова па је због тога преко потребна интервенција издвојених привредних друштава.

Јовановић је захвалио синдикатима што су схватили ту потребу и што ће већ вечерас кренути у интервенције.

Он је рекао да ће са министром вечерас бити одржан састанак на коме ће се анализирати све законске могућности око ангажовања будућих годишњих уговора са издвојеним предузећима.

"Надам се да ћемо у том правцу истрајати да обезбедимо неопходне послове, да би они могли да ангажују своје капацитете који су нам неопходни за процес рада", рекао је Јовановић.

Директор "ТЕ-КО Костолца" Горан Хорват рекао је да је проблем што се у међувремену догодила мања хаварија на угљеном систему и да очекује да би ускоро требало да се нормализује производња угља према термоелектранама.

"Практично, чекали смо да машине, односно ауто-дизалице из предузећа 'Аутотранспорт' крену у коп. Оне су данас кренуле, очекујемо да ће то да убрза процес замене погонског бубња који је у међувремену хаварисан", рекао је Хорват Танјугу.

Захтеви синдиката предузећа "Аутотранспорт", "Костолац услуге", "Прим" и "Георад" да се врате у окриље ЕПС-а и да се заустави процес приватизације тих компанија.

(Политика)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер