петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радио Слободна Европа: У најновијем пакету санкција ЕУ, земље Западног Балкана биће изузете од ограничења које се односи на руску сирову нафту
Хроника

Радио Слободна Европа: У најновијем пакету санкција ЕУ, земље Западног Балкана биће изузете од ограничења које се односи на руску сирову нафту

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. септембар 2022.

Министри енергетике Европске уније ће, у оквиру новог пакета санкција Русији, вероватно одобрити и меру којом ће се земље Западног Балкана изузети од ограничења које се односи на руску сирову нафту, преноси Радио Слободна Европа.

Ова мера има за циљ могуће избегавање заобилажења санкција.

„Да би се заштитила енергетска сигурност Западног Балкана, потребно је предвидети дерогацију којом би се омогућио транзит руске сирове нафте нафтоводом преко Хрватске, под условом да такав транзит остане у границама просечних нивоа транзита из претходних година како би се избегло заобилажење (санкција)“, стоји у тексту предлога нових мера, које ЕУ намерава да уведене против Русије, а у који је Радио Слободна Европа имао увид.

Ова одредба се односи на оне земље региона, које немају излаз на море и које преко Хрватске увозе сирову нафту. Око ових мера и новог пакета санкција министри енергетике ће расправљати и одлучивати на ванредном састанку који ће бити одржан 30. септембра.

Мере се тичу углавном одређивања ограничњена цена нафте и одлучиће се забрана транспорта нафте чија цена прелази договорену ограничену цену коју се очекује да Унија постави.

Приликом усвајања петог пакета санкција против Русије, у априлу ове године, ЕУ је на сличан начин изузела Србију чиме је омогућено да се настави неометано снабдевање домаћег тржишта нафтом преко Јадранског нафтовода (ЈАНАФ).

Министри енергетике ЕУ ће у току расправе одлучивати и око варнедних мера које се односе на неочекивану добит енергетских компанија. На истом састанку ће се расправљати и о ограничењу цене гаса. Блок од 27 земаља чланица преговара о мерама које је прошле недеље предложио Брисел како би се покушао обуздати скок цена енергената који подстиче рекордно високу инфлацију и прети рецесијом.

Договором би све земље ЕУ увеле порез на вишак профита компанији за фосилна горива остварен 2022. или 2023. и вратиле приходе које јефтини произвођачи електричне енергије остварују од огромних трошкова електричне енергије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер