Хроника

Раде Вељановски: "Напади" на професоре Даницу Поповић, Рашу Карапанџу и Душана Теодоровића инструисани како би се створио привид равнотеже са случајем доктората Синише Малог

Штампа
уторак, 22. октобар 2019.

Чланови Наставно-научног већа Економског факултета уопште се нису изјашњавали о покретању поступка за утврђивање плагијата против професорке Данице Поповић, како то тврде таблоиди, али и подносилац захтева студент Александар Јакшић.

Намерно пласиране неистине очито имају за циљ да унапред осуде Даницу Поповић, и то пре него што је формирана стручна комисија која треба да испита цео случај.

О њеној евентуалној одговорности није се изјашњавала ни Етичка комисија Економског факултета. Наиме, прописи предвиђају да је у случају оптужбе за плагијат Етичка комисија дужна да затражи формирање стручне комисије, што је и урађено, у захтеву упућеном декану Економског факултета.

Како сазнаје "Данас", он је на седници НН већа предложио два члана испред те високошколске установе који треба да уђу у састав стручне комисије и о томе су се гласањем изјаснили чланови Већа. Велика већина је тај предлог подржала, док је мали број чланова био против или уздржан. У таблоидима је, међутим, пласирана неистина да је 75 од 80 чланова Већа тражило да се казни професорка Поповић.

Према сазнањима "Данаса", стручна комисија још није формирана, јер се чека да једног члана именује Национални савет за високо образовање. Савет је, како је Данас раније писао, првобитно предложио Слободана Марковића са Правног факултета, али је након примедби да је близак пријатељ Данице Поповић, од тога одустао.

Подносилац захтева Александар Јакшић, студент Економског факултета у Београду, своју тврдњу о професорки Поповић изнео је и током прекјучерашњег гостовања у емисији телевизије Пинк.

Он је, подсетимо, својевремено строго укорен у дисциплинском поступку на факултету због инсинуација да професорка Поповић продаје оцене. Током свог наступа у емисији „Хит твит“, међутим, осврнуо се и на биографије универзитетских професора Душана Теодоровића и Раше Карапанџе.

Јакшић је навео да у Теодоровићевој званичној биографији стоји да је он Саобраћајни факултет напустио услед неслагања са том институцијом. Међутим, он је истакао да је дошао до докумената који показују да је Теодоровић отпуштен због изостајања са посла, пошто је отишао у САД а да није обавестио факултет.

"Исти тај академик 2003. године шаље захтев за заснивање радног односа где наводи да је однос на факултету престао независно од његове воље… Декан од министра тражи мишљење да ли је у обавези да врати Теодоровића на посао. Помоћница министра Србијанка Турајлић шаље допис Саобраћајном факултету да, уколико је Теодоровић послао захтев у законском року, може се вратити на факултет, што је и учинио. Дакле, вратио се на факултет без конкурса. Таква особа мени држи предавања о академској честитости и говори о томе да је нарушена аутономија универзитета, а овим је дефакто поништена аутономија универзитета" казао је Јакшић.

Професор Теодоровић није желео да коментарише наводе које је изнео Јакшић.

"Не коментаришем таблоиде. Не гледам их, а ни читам. Тај свет за мене не постоји. То што они раде није новинарство", казао је Теодоровић.

Говорећи о докторском раду професора Раше Карапанџе, Јакшић је истакао да он не испуњава формалне услове за ту академску титулу. Наиме, он је истакао да се Карапаџина дисертација састоји од три есеја из финансијске економије.

"Универзитет у Београду и у Помпеу Фабри то дозвољавају, али уз два услова. Први је квалитативни: мора постојати логичка повезаност између радова, а други услов, који је и кључни, каже да у тим ситуацијама морате бити први аутор у свим радовима", навео је Јакшић, показујући сва три рада из којих се види да Карапанџа није први аутор ни у једном од њих. У току јучерашњег дана нисмо успели да ступимо у контакт са професором Карапанџом.

Теодоровић и Карапанџа најгласнији критичари докторске дисертације министра финансија Синише Малог

И он и професор Теодоровић су, подсетимо, били међу најгласнијим критичарима докторске дисертације министра финансија Синише Малог тврдећи да се ради о плагијату. Управо ова околност, сматра Раде Вељановски, професор Факултета политичких наука у пензији и члан Грађанског демократског форума, разлог је због којег се студент Јакшић јавно бавио њиховим биографијама.

"Студент Јакшић покушава да представи себе као неког ко се залаже за заштиту принципа академске честитости, али његово гостовање је показало да је инструисан како би се створио привид равнотеже са случајем Синише Малог. Очигледно је да иза његовог наступа стоји Српска напредна странка, а да је циљ да се створи димна завеса иза које би се сакрио случај Мали", каже Вељановски. Он додаје да ће та тактика замене теза свакако имати ефекта код особа које се информишу путем телевизије Пинк, али да ће мало утицаја имати на „оне који мало шире размишљају“.

(Данас) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]