петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раде Вељановски: Измене Закона о влади увод у једноумље
Хроника

Раде Вељановски: Измене Закона о влади увод у једноумље

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2011.

Професор Факултета политичких наука Раде Вељановски оценио је данас да је законска обавеза министара да у јавности изражавају и заступају ставове владе "ограничење слободног пружања информација" и "увод у једноумље".

Он је агенцији Бета рекао да измене Закона о влади које прописују такву обавезу могу угрозити слободу медија и блокирати приступ информацијама о начину одлучивања у влади.

 "Сигурно је да та врста ограничења смањује могућност грађана да долазе до правих информација на основу којих могу да формирају грађански и политички став", казао је Вељановски. Он је навео да су најновије измене Закона о влади резултат недовољног нивоа демократије који су досегли српска елита и друштво и да "представљају увод у једноумље".

"Бојим се да то мирише на нешто што смо некада имали и што се с разлогом називало 'једноумљем' и било би добро да се наши политички актери и чланови Владе и парламента запитају да ли поново теже томе", казао је Вељановски.

Он је оценио да је "нонсенс" да чланови владе и државни секретари не могу бити анонимни извори новинарима, наводећи да новинари по Закону о јавном информисању имају право да не открију извор информација.

"Од момената када је наш Закон о јавном информисању добио одредбу о новинарској тајни од тог момента су ограничења тог типа бесмислена. Новинари ће легално и легититимно ту одредбу користити као и они који им податке дају", казао је Вељановски.

Вељановски је навео да слободно изјашњавање и изношење ставова у јавност чланова владе не би смело да се посматра као угрожавање рада владе.

Он је рекао да слободно изјашњавање министара, чак иако је супротстављено ставовима владе, може да доведе до сучељавања мишљења и бољег рада владе.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер