четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раде Панић: Више од 80 одсто ковид пацијената не преживи инвазивну механичку вентилацију; Свуда се осећа мањак лекара
Хроника

Раде Панић: Више од 80 одсто ковид пацијената не преживи инвазивну механичку вентилацију; Свуда се осећа мањак лекара

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. фебруар 2021.

 Председник Синдиката лекара и фармацеута др Раде Панић изјавио је да више од 80 одсто ковид пацијената не преживи инвазивну механичку вентилацију.

Панић је агенцији Бета казао да само 15 одсто интубираних пацијената преживи инвазивну механичку вентилацију, док је проценат преживелих пацијената прикључених на респираторе на неинвазивној вентилацији око 20 одсто.

„Тај проценат је на почетку пандемије био 10 до 15 одсто. Болест је специфична, има четри фазе. Кад пацијент уђе у трећу фазу врло су нам скучена средства и могућности да промене на плућима и другим органима доведемо у ред“, рекао је доктор.

На питање Бете, да ли је обавеза медицинског особља да буде све време уз пацијента који је прикључен на механичку вентилацију, како би се пратиле промене параметара, Панић је казао да један лекар може квалитетно да се стара о три пацијента, али да је и даље у већини ковид болница проблем недостатак лекара и медицинских сестара.

„Ја се питам ко у Батајници брине о толиком броју пацијената на интензивној нези, обзиром да су примили само једног анестезиолога са бироа за запошљавање. Свуда се осећа мањак лекара јер се епидемија не води како би требало, не води се рачуна о превенцији него о лечењу“, казао је доктор.

Додао је да има случајева где један лекар брине о 10-20 пацијената, „што је веома тешко постићи“.

„Из те чињенице може да се извуче закључак да има пацијената који су преминули због неблаговремене медицинске неге и пажње, али о томе конкретни подаци не постоје“, оценио је Панић.

Навео је да је поред кисеоничке потпоре, пацијентима потребна и непосредна подршка медицинског особља.

„Јер све остало што радимо је само покушај да доведемо пацијента у могућност да сам преброди болест“, закључио је Панић.

Према званичним подацима, од последица коронавируса у Србији је преминуло око 4.140 особа.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер