петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раде Панић: Србија је сигурно у светском врху по броју преминулих лекара, а у Европи смо убедљиво најгори
Хроника

Раде Панић: Србија је сигурно у светском врху по броју преминулих лекара, а у Европи смо убедљиво најгори

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. април 2021.

Србија је данас остала без још једног лекара. Александар Милосављевић, лекар интерниста специјалне болнице за неспецифичне плућне болести “Сокобања”, преминуо је од последица заражавања коронавирусом, чиме је постао 118 жртва злокобног вируса из редова медицинских радника. Коментаришући ову вест, председник Синдиката лекара и фармацеута, Раде Панић, за Нова.рс каже да је наша држава сигурно у светском врху по броју преминулих медицинара и да је, у односу на број становника, најгора у Европи.

“Србија је сигурно у светском врху по броју преминулих лекара. Што се тиче Европе, гледано у односу на број становника, мислим да смо убедљиво најгори. То говори каква је организација здравствене заштите и какав је однос надлежног министарства према здравственим радницима”, истиче Панић.

Он подсећа да је један од захтева комеморативног скупа, одржаног у фебруару испред Владе Србије, а који је био посвећен преминулим лекарима, био да се донесе правилник о упућивању у ковид јединице.

“Међутим, ми и даље имамо страшне проблеме. Немамо ротацију здравствених радника, нити имамо јасно одређено које су то ризичне групе које не би смеле да иду на ковид одељења. Још увек није одређено које је то максимално време које један радник може да проведе у скафандеру или колико, без престанка, може да борави у црвеној зони. Сад су почели да примењују најновији начин – месец дана вас пошаљу у једну здравствену установу, наредни месец у другу, па месец дана у трећу установу, а онда вас на крају врате у ону у коју сте прво били. Прави се првид да има ротација, а заправо један радник све време ради у црвеној зони”, наводи Панић.

Према његовим речима, ситуација са терена указује да је и даље недовољно добра организација.

“Долазимо у ситуацију да недостаје заштитне опреме. И даље држава не ради оно што јој посао. Тестирање је крајње спорно, не раде нам се ПЦР тестови и даље није одређено да ли радници који су вакцинисани иду у изолацију уколико им неко из породице оболи од коронавируса. Осим тога што има довољан број вакцина, све друго је веома лоше”, подвлачи Панић.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер