четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рада Трајковић: Србија је сама тражила да се, уместо техничких, воде преговори о статусном решењу за Косово
Хроника

Рада Трајковић: Србија је сама тражила да се, уместо техничких, воде преговори о статусном решењу за Косово

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2020.

 Председница Европског покрета Срба са Косова Рада Трајковић је за Данас коментарисала обновљени дијалог Београда и Приштине под покровитељством Брисела.

Трајковић истиче да је Вучић дефинитивно све подредио својој визији личне сигурности. Она сматра да је наша држава сама тражила да се ради на статусном решењу, а не на техничким преговорима. Трајковић каже да је то било у време када су Тачи и Вучић персонално преговарали и правили пројекат припреме за размену територија.

– Ви знате како функционише међународна заједница; она једва чека да добије сигнале и да прелази на пројекте који завршавају посао, јер знамо да статус суштински треба да заврши посао. Проблем за нас јесте то што су ови преговори потпуно нетранспарентни. Сада се воде у ствари разговори који треба да буду део правно обавезујућег споразума, највероватније по сегментима, попут несталих и киднапованих и разјашњавања њихове судбине, наводи Трајковић.

Према њеним речима, када разговарате о приватној, друштвеној и државној имовини и сличним темама, знате да улазите у нешто што је завршна фаза. Трајковић оцењује да се Европској унији жури, те да Немачка жели да што више испреговара за време њеног председавања.

Она наводи да је мандат Мирослава Лајчака врло озбиљан и додаје да он не може да се стави у позицију у каквој је била Федерика Могерини.

– Он има искуства, врло је озбиљан преговарач који разуме наше балканске преваре и подметачине и веома је незгодан с те стране. Лајчак пошаље поруку која мало садржи, а много говори. Он покушава да из разговора са Американцима, унутар Европске уније и са Русима процени сопствене могућности. Бојим се да све иде јако брзо, указује Трајковић.

Када је реч о српској делегацији, она запажа да ми и немамо „неку екипу“, већ да на преговоре стално иде директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Трајковић каже да не зна зашто Ђурић уопште прихвата огромну одговорност за огромно државно питање. Говорећи о косовском премијеру Авдулаху Хотију, она наводи да су можда у почетку Хашим Тачи и Александар Вучић помислили да је Хоти њихов производ, у смислу рушења Куртија са Српском листом.

Она додаје да Вучић тренутно лансира причу сукоба са Русијом, те да се Немачка све чешће приказује у врло негативном контексту. Трајковић сматра да се Вучић са позиције „неколико столица“ сада усмерио према НАТО и Атлантском савезу.

Она закључује да председник Србије жели да удоми себе у политички сигурније воде уз подршку Америке, што ће бити врло тешко уз толики антагонизам који тренутно за собом сеје и према САД и према Русији.

– Све у свему, видим озбиљност међународне заједнице и неозбиљност Вучића и Тачија, који највероватније имају неки ниво комуникације, наглашава Трајковић.

Подсетимо, дијалог Београда и Приштине обновљен је после 20 месеци застоја састанком Александра Вучића и Авдулаха Хотија у Бриселу, којим је модерирао изасланик ЕУ Мирослав Лајчак.

Прошле недеље одржан је други круг састанака на експертском нивоу о несталим и расељеним особама, а Лајчак је на Твитеру оценио да су разговори били продуктивни и конструктивни.

Авдулах Хоти „шири“ одговорност

– Хоти је требало да буде човек чија судбина зависи од Тачија и од Вучића. Међутим, према ономе што ја видим и сазнајем, његова позиција што се тиче међународне заједнице је врло снажна. Уопште не мислим да ће у догледно време постојати механизам његовог рушења. С те стране треба га много озбиљније доживети. Хоти је интелектуалац, завршио је школе у Лондону. Он је тих, није наметљив, али је интелигентан човек. Видим да шири одговорност, одређује експерте за области и о томе обавештава скупштину, тако да се тамо прави врло широк тим, истиче Трајковић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер