уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рада Трајковић: Срби са Косова „троструко дискриминисани“
Хроника

Рада Трајковић: Срби са Косова „троструко дискриминисани“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. децембар 2009.

И док се грађани Србије, Црне Горе и Македоније радују што од 19. децембра без виза могу да путују у земље ЕУ, Косовари се, без обзира на националну припадност, питају када ће и они бити те среће.

Док се то и не догоди, они ће и даље морати „данима“ испред амбасада да чекају на визе за државе чланице ЕУ. Аустријска посланица Улрике Луначек, која је у својству известиоца Европског парламента за Косово разговарала са овдашњим званичницима, изјавила је да се Косово мора суочити са политичким и техничким препрекама.

“И ако Косово успе да постигне све стандарде плашим се да ћемо, ако пет земаља ЕУ не призна Косово, имати политички проблем”, каже Луначек истичући да борба против организованог криминала, што је кључни услов, не зависи од укидања виза.

Министар унутрашњих послова Косова Зенун Пајазити, рекао је да је приоритет косовске владе интеграција у ЕУ и самим тим и визна либерализација. Поред политичких препрека, подсетио је министар, постоје и бројни технички предуслови које Косово треба да испуни.

“Нисмо седели скрштених руку, угледали смо се на земље региона, усвојили водич и себи одредили задатке”, појаснио је Пајазити најавивши израду биометријских пасоша у наступајућој години, што је само један од услова за визну либерализацију.

Срби са Косова, који имају биометријски пасош, не могу да путују без виза. Представници Срба са Косова, попут Раде Трајковић, сматрају да су косовски Срби сада троструко дискримисани.

“Од међународне заједнице, албанског лидерства у Приштини, а сада и од сопствене државе. То може негативно да утиче на будуће процесе на Косову у смислу исељавања Срба.“

Срби из централног Косова су веома разочарани због немогућности да без виза путују у ЕУ.

“Лично сам незадовољна са том одлуком”, каже једна Српкиња са Косова. “Није исправно. Требало би да важи и за Косово, пошто смо ја мислим и даље у саставу Републике Србије“, мишљење је још једног Србина са Косова. “Мислим да није у реду. Требало је да нађу неко решење и за нас, за мањине и за Србе са Косова”.

“Ја се уопште не осећам дискриминисаном и уопште ме не погађа то што кажу грађани Косова. Према мом схватању то је за оне који су прихватили неко косовско држављанство, косовске пасоше, личне карте” – такође је мишљење које се међу Косовским Србима може чути.

Незадовољни су и остали грађани Косова. Неколико албанских невладиних организација извело је перформанс у Приштини, упозоривши на све већу изолацију Косова.

“Косово је Африка унутар Европе. Косовари губе животе да оду у Европу, исто као и Африканци када покушавају да стигну до европских земаља“, каже Себ Битићи из Института за балканску политику, позивајући косовску владу да испуни услове за укидање виза.

“Европска унија нема намеру да започне процес либерализације виза са Косовом. Ми овде имамо ЕУЛЕКС, а одговорности које има ЕУЛЕКС на Косову су они критеријуми које ЕУ тражи од једне земље, да би укинула визе” каже Рамадан Иљази из покрета “Говори”.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер