четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рада Трајковић: СПЦ бојкотовала Вучићеву посету КиМ; Марко Јакшић: Вучићева посета била чист маркетинг
Хроника

Рада Трајковић: СПЦ бојкотовала Вучићеву посету КиМ; Марко Јакшић: Вучићева посета била чист маркетинг

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. септембар 2018.

 Посета председника Србије Александра Вучића Косову и Метохији потпуни је промашај пре свега зато што је Српска православна црква потпуно бојкотовала његов долазак.

Симптоматично је да је владика Теодосије, али и највећи део монаштва за време Вучићевог боравка на Косову, изашао са Косова. А зна се да је православна црква управо одиграла пресудну улогу у опстанку Срба после 1999. године, након повлачења институција. И тај недостатак присуства цркве умногоме је умањио значај Вучићеве посете, јер је њихово одсуство заправо резултат лоших Вучићевих резултата, слажу се Срби са Косова у изјавама за Данас.

Рада Трајковић, председница НВО Европски покрет, сматра да је Српска православна црква видљивим одсуством током председниковог доласка показала свој јасан став о његовој посети, а зна се да је управо црква свих ових година имала значај институције која ради на очувању становништва на КиМ. Осим тога, како наводи Трајковићева, црква је заслужна и за прикупљање материјала који говори о зверствима над Србима, али и свега оног што данас чини преговарачки капитал Србије.

Она сматра и да је недостатак Вучићеве посете Косову и то што је она организована у оквирима присталица Српске листе, односно Српске напредне странке.

– Стварати јединство без било ког другог Србина који није члан СНС, или Српске листе је нешто што не само да је ружно, већ је и некорисно. Осим тога, посета није могла да прође без изругивања великој трагедији коју су Срби на Косову доживели губећи једног од најзначајнијих лидера, Оливера Ивановића, у смислу да је он одлучио која ће улица носити његово име. Зар његово име није требало да понесе улица у којој је убијен и у којој је провео читав свој живот, каже Трајковићева и додаје да је Вучић и током одавања почасти Ивановићу направио још једну сопствену промоцију у присуству невенчане Оливерове супруге Милене, али без његове најближе родбине – сестре, брата, деце.

Рада Трајковић објашњава да „не разумем добро зашто је Милена себе ставила у ту позицију поред Вучића. Њу нема потребе било ко да брани, јер је она на један начин била промовисана и одбрањена самим тим што је била Оливерова жена“ и додаје да је „Вучићев митинг најављиван као историјски само показао да је то скуп силе и притисака, јер се због атмосфере у којој је организован напослетку није знало ко подржава председника, и ко је ту дошао како би сачувао посао“.

Саговорница Данаса каже и да је Вучићев говор био изузетно мрачан и депресиван и да је након његовог одласка остао један велики немир у смислу безбедности међу људима са Косова, посебно међу онима у околини Дренице.

– Није само новац који председник обећава Србима са Косова важан. Уосталом, и тај новац пре него што уђе у употребу мора да прође кроз одлуке Милана Радојичића, који суштински одлучује о том новцу и шта ће која фирма да ради. Мора да се зна да је све радове на Косову преузела Српска листа и албанске фирме, док су српски предузимачи морали да напусте Косово, каже Трајковићева и додаје да је посебна прича Институт за екологију који је Вучић посетио и у који је уложено милион динара. Том институту локално становништво, али и млади којима је он намењен, не могу ни да приђу јер у њему одседају људи блиски власти из Београда, или блиски Радојичићу.

И Марко Јакшић из покрета Срба с Косова Отаџбина оцењује да је Вучићева дводневна посета Косову била чист маркетинг у коме председник није одговорио ни на једно важно питање .

– Није одговорио у којој држави Срби са Косова живе, како се зове њихова држава, каква је будућност Севера Косова, да ли ће предати тај део Великој Албанији или неће. Вртео је неке флоскуле и то је разлог зашто није било аплауза. Мој главни утисак је да тај говор и није био намењен Србима са КиМ, већ челницима неких великих западних земаља, каже Јакшић и додаје да је „основни утисак председникове посете да ниједан црквени великодостојник није дошао да га поздрави, што говори да ће тешко имати њихов благослов при одлучивању о будућност са Косова“.

Попут својих колега из опозиције Горан Богдановић, посланик СДС у Скупштини Србије, сматра да је председник Србије свој говор, који је, како је сам тврдио дуго писао, поново искористио у обрачуну са опозицијом коју је назвао издајницима, уместо да их позове на државно јединство.

– Након одласка председника са Косова остаје питање зашто нам све ово треба. Ни страшније пропасти, ни већег величања председника. Што се самог Вучићевог говора тиче, који је најављиван као историјски са пажљиво бираним речима, ништа ново нисмо чули, осим да је он неустрашиви човек који брани Србе са Косова. Очекивало смо да нам каже докле се стигло са преговорима и да нам да бар обрисе будућег решења, али ништа. Утисак је да Вучић у ствари жели одлагање решења за Косово, каже Богдановић, примећујући да је „Вучић ипак нешто ново рекао, а то је да је Милошевић био велики државник, док су садашњи опозиционари велики издајници који су Милошевића и генерале испоручили Хагу“.

Подршка београдских напредњака

Београд – Градски одбор Београд Српске напредне странке, са свих 17 општинских одбора, саопштио је да пружа недвосмислену и потпуну подршку председнику Србије Александру Вучићу у његовим настојањима да се коначно реши вишедеценијско питање јужне српске покрајине, преноси ФоНет. Током своје дводневне посете Косову и Метохији председник Вучић понео се као одговоран државник, у чијем фокусу су били мир, стабилност и боља будућност за све грађане, оценили су напредњаци Београда. У саопштењу СНС се наводи да су се лидери опозиције уместо да осуде блокаде и угрожавања безбедности Срба на КиМ и Вучића, „наслађивали, извргавали руглу и нападали сопствену државу“. П. Д.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер