петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рада Трајковић: Државно руководство које је потписало Бриселски споразум је суспендовало Устав Србије на КиМ и прихватило ингеренције „Устава Косова“
Хроника

Рада Трајковић: Државно руководство које је потписало Бриселски споразум је суспендовало Устав Србије на КиМ и прихватило ингеренције „Устава Косова“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. април 2018.

Председница Европског покрета Срба са Косова Рада Трајковић изјавила је у Дану уживо да Брисел све више губи утицај као посредник у преговорима између Београда и Приштине, а, како је рекла, "на сцену се појављују неке друге фигуре", као што је турски председник Реџеп Тајип Ердоган.

"Лично пријатељство између Хашима Тачија и Ердогана је реалност и врло често се међу албанским лидерима и политичарима говори да када комуникација између Тачија и Београда није добра, да је главни човек који ту покушава да посредује Ердоган", изјавила је Трајковић.

Косовски премијер и председник, Харадинај и Тачи, јуче су активирали радну групу за израду Статута Заједнице српских општина (ЗСО). Кажу да ће финални нацрт тог статута ићи пред Уставни суд Косова. Истовремено, Српска листа поручује да ЗСО треба да се формира искључиво у складу са Бриселским споразумом, а не са мишљењем уставног суда.

Данас је Европска унија поздравила најаву Харадинаја да да мандат управљачком тиму за израду нацрта статута ЗСО и истакла да је рок за израду статута – четири месеца.

Рада Трајковић каже да је оваква вест била преко потребна Тачију, јер је тренутно на Косову "институционални расцеп" између њега и Владе Косова, а поводом притварања и протеривања шест турских држављана, припадника ФАТО покрета, који предводи верски лидер Фетулах Гулен.

Званична Анкара сматра Гулена одговорим за покушај свргавања актуелог председника Реџепа Тајипа Ердогана, у лето 2016. године.

"Мислим да је ово преко потребно Тачију, јер је потпуни институционални расцеп између владе и председника Косова. Најавом израде статуса ЗСО он хоће да покаже да се институције консолидују након хапшења 'гулениста'", рекла је Трајковић.

Додаје да је "Тачи фантастичан да оно што одради уме и да покрије, да направи привид и одложи свођење одговорности". ЗБог тога је највероватније, како каже, изашао са овом платформом као заједничком одлуком.

Говорећи о утицају турског председника у региону, Трајковић каже да Ердоган има и велики утицај у Македонији, али и Србији, посебно у Рашкој.

"То није добро за Србију, с обзиром да смо се определили за ЕУ. Али, то је оно за јавност. Нетранспарентно, мислим да је Александар Вучић везан за Ердогана, заједно са Рамом и Тачијем. Што кажу, живот у Отоманском царству некад је био забаван, али то не одговара нашој држави", изјавила је Трајковић.

Гошћа Н1 сматра да је хапшење Марка Ђурића у Косовској Митровици повезано са хапшењем "гулениста".

 "Ја мислим да све што се дешавало с Ђурићем, а ми живимо у време теорије завера, али је заиста суштински деловало тако. Ђурићу је био речено да не долази, Тачи је звао да каже да се сачека још један дан, али Београд није хтео да прихвати те поруке...И наравно, настао је тај инцидент...Сви смо били уплашени. А за то време турска обавештајна служба, заједно са косовском службом, је организовала добијање дозволе за једну авио компанију, експедитивно су у међувремену привели 'гуленисте'", рекла је Трајковић.

Према њеним речима, оно што се дешавало у Косовској Митровици "потпуно је бачено у сенку у Парламенту Косова". Како каже, тема број један је хапшење "гулениста".

Србија је суспендовала свој устав, а Косово неће

"Морам да објасним да је наше државно руководство које је потписало Бриселски споразум није обавестило грађане Србије да је суспендовало Устав Србије на Косову и прихватило ингеренције Устава Косова на том делу територије", рекла је.

"С друге стране, процедура која је договорена је поремећена од Приштине. Процедура договора је била другачија. Статут је требало да одради влада Косова, да иде у Скупштину. Оно што је потписано у Бриселу је требало да суспендује одредбе Устава Косова, а уставним законима требало је у парламенту све то изменити. Значи, требало је изменити и Устав Коосва", објашњава Трајковић.

Према њеним речима, суштина свега је да Приштина није спремна да мења свој устав.

"Али је зато Србија прихватила потписом да Устав Србије сусрендује на простору Косова. Сада то доводи све нас да морамо да поштујемо Устав Косова, ми имамо одборнике, посланике, читаву структуру која је прихватила обавезу да ће радити у складу са Уставом Косова", оценила је гошћа Н1.

Хапшење Ђурића непримерено

Говорећи о хапшењу Марка Ђурића, Трајковић је рекла да је такав поступак непримерен.

"За међународне дипломате је непримерен такав начин привођења Марка Ђурића...Замислите да је Едита Тахити на овај начин приведена и вођена улицама Београда", каже Трајковић.

Наглашава да то, ипак, не би требало да га "елиминише из техничких преговора".

"Свакако за овај тренутак његова елиминација би била лоша и то међународни фактори разумеју", рекла је Трајковић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер