петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рада Трајковић: Ако је Оливер Ивановић могао три године да лежи у затвору у Приштини не видим зашто Радоичић не може да им буде испоручен
Хроника

Рада Трајковић: Ако је Оливер Ивановић могао три године да лежи у затвору у Приштини не видим зашто Радоичић не може да им буде испоручен

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јануар 2019.

 Председница невладине организације Европски покрет на Косову Рада Трајковић оценила је данас, поводом годишњице убиства лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића, да косовско тужилаштво ради много боље када је у питању истрага тог убиства.

Трајковић је за Радио Косово казала да су се Срби у Северној Митровици плашили да говоре о убиству Оливера Ивановића што указује да су се организатори атентата на Оливера Ивановића налазили у том граду.

„Случај је потом пребачен у Приштину, и они који су тамо ишли да дају изјаву осећали су се безбедније јер нису цуриле информације. Тужилаштво не прича много, а оно што у овом тренутку карактерише Београд је нешто што је у дубокој компромитацији српских државних институција“, казала је Трајковић за Радио Косово.

То се, како је навела, види и по томе што председник државе излази са изјавом да је полиграф релевантна метода утврђивања истине и у том контексту брани функционера Српске листе Милана Радоичића до ког је тужилаштво са Косова покушало да додје и да га саслуша и приведе, јер постоје индиције да је учествовао у организацији терористичке мреже која је убила Оливера.

„Ако је некада Србија била сигурна кућа за Младића и Караџића, сада се ова власт очигледно труди да буде сигурна кућа Радоичићу. Мислим да ће у једном тренутку преовладати жеља за искреном истрагом, пре свега у Београду, и да ће сарадња бити на једном озбиљном нивоу. Ако је Оливер могао да лежи три године у затвору у оквиру истражне процедуре, зашто не би Радоичић био испоручен Приштини, који је много мање вредан Србима“, навела је Трајковић.

Трајковић сматра и да тужилаштво и правосудни органи из Србије не сарађују са косовским институцијама на прави начин, када је у питању истрага убиства Оливера Ивановића. Такодје, Трајковић оцењује да истрага тог злочина неће добити епилог све док не постоје притисци јавности.

„Све док се не саслушају сви који треба да се саслушају, да се приведу сви који треба да се приведу, да Србија што пре испоручи Радоичића органима у Приштини и да тражи своје присуство у праћењу тог процеса. Очекујем да ће се тада нешто десити. Мислим и да тужилаштво из Приштине има јак мотив, јер они желе да покажу свету да су озбиљни и да озбиљно раде. Истрага убиства Оливера Ивановића је могућност да се институције за владавину права афирмишу“, оценила је Трајковић.

Оливер Ивановић је убијен 16. јануара 2018. године испред страначких просторија у Северној Митровици.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер