четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Путин у говору посланицима руског парламента: Ушли смо у веома тежак демографски период јер стопа наталитета поново опада; Биће потребне неке промене Устава, али Русија мора остати држава са председничким системом
Хроника

Путин у говору посланицима руског парламента: Ушли смо у веома тежак демографски период јер стопа наталитета поново опада; Биће потребне неке промене Устава, али Русија мора остати држава са председничким системом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. јануар 2020.

 Москва -- Председник Русије Владимир Путин обратио се посланицима Доњег и Горњег дома руског парламента.

Путин је, говорећи о конфликтима, рекао да је потребно осигурати стабилност у свету, истичуц́и да је Русија први пут у историји претекла све земље када је реч о најновијем нуклеарном наоружању.

Председничко обраћање нацији о стању у држави одржава се први пут на почетку године, како бисмо убрзали решавање великих социјалних, економских, технолошких проблема са којима се земља суочава, рекао је данас руски председник Владимир Путин пред посланицима федералног парламента.

Он је подсетио да се садржај и мерила тих задатака одражавају на националним пројектима, чија би примена захтевала нови квалитет управљања државом, рад владе и свих нивоа власти, као и директан дијалог са људима.

Навео је да је сада у друштву јасно дефинисан захтев за променом, преноси Тас.

Према његовим речима, људи желе да виде развој и да напредују у професионалном животу, стицању знања и достизању добробити и спремни су да преузму одговорност за конкретне задатке.

Он сматра да људи добро знају шта, како и зашто треба да се промени тамо где живе и раде, у градовима и селима широм земље. Путин верује да темпо промена мора да расте сваке године, што би донело опипљиве резултате за грађане који желе да достигну пристојан животни стандард.

Путин је изразио незадовољство због опадања наталитета у Русији.

"У Русији данас живи скоро 147 милиона људи, али је земља ушла у веома тежак демографски период јер стопа наталитета поново опада", упозорио је руски председник.

Он је оценио да су у Русији, захваљујући мерама које су предузимане од 2000. године постигнути позитивни резултати у демографији и до неке мере чак и расту популације, Зато, каже, расте број школске деце, али, с обзиром на то да породице заснивају малобројне генерације из 1990. године, број рођења поново пада.

Путин је напоменуо да је, према прелиминарним проценама, укупна стопа наталитета у 2019. години била 1.5, и поручио да то није довољно за Русијиу. Он је оценио да ниска примања већине домаћинстава са децом директно прете демографској будућности Русије.

Нови услови за кандидатуру за председника Русије

Путин је предложио да се утврде нови услови за све кандидате за председника Русије. Како је навео, сви кандидати би требало да буду грађани Руске Федерације, да су у њој живели најмање 25 година и да никада немају ниједно друго држављанство.

Такође је рекао и да је потребно изнети на расправу одређени број измена Устава, али да није неопходно доносити нови устав.

Путин је такође предложио и да се Уставом омогући Државној думи да одобрава кандидатуру преимјера државе, будуц́и да тренутно то чини председник на основу сагласности Доњег дома руског парламента.

"Предлажем да се то промени и да Државна дума самостално одобрава кандидатуру шефа Владе Руске Федерације, а затим и свих његових заменика и федералних министара. Притом, председник ће бити у обавези да их именује на ту функцију и неће више имати право да одбија кандидатуру коју је усвојила Дума", истакао је.

Русија мора да остане председничка држава

Русија не може да опстане као парламентарна република, већ као јака председничка држава, што руском лидеру оставља право да разрешава председника владе и његове заменике дужности, нагласио је руски председник.

Поред тога, председник мора да има право да управља војском и безбедносним службама, навео је.

Путин је изјавио данас да се слаже са одредбама Устава да председник државе не може да обавља ту функцију више од два мандата заредом.

„Знам да се у нашем друштву активно прича о томе да је Уставом гарантовано да председник не може да обавља ту функцију више од два мандата заредом. Не мислим да је то питање од принципијелне важности, али сам сагласан са тиме“, рекао је Путин током обраћања посланицима Федералне скупштине.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер