четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Путин и Барозо о односима Русије и ЕУ
Хроника

Путин и Барозо о односима Русије и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. фебруар 2011.

Русија се нада у поверење и поштовање њене иницијативе у сфери енергетског партнерства и развоја читавог спектра билатералних веза са ЕУ. Сличност задатака који стоје пред странама у економској сфери говори у корист реалне интеграције Русије и ЕУ. Ово је изјавио руски премијер Владимир Путин после састанка са шефом Европске комисије Жозеом Мануелом Барозом у Бриселу и преговора на министарском нивоу.

Дијалог чланова руске владе са европским колегама у белгијској престоници носио је, без претеривања, свеобухватни карактер. Они су размотрили конкретне правце индустријске интеграције, спољне политике, иновационе и инвестиционе сарадње. Премијери Русије и Европске комисије изјаснили су се за почетак преговора о међусобном укидању виза и усвојили заједничку одлуку о осуди насиља у Либану.

Говорећи о трговини, нисмо заобишли један од најактуелнијих проблема – ступање Русије у СТО, истакао је Владимир Путин.

„То је повољно и за Русију и за ЕУ. За нас је ЕУ највећи трговинско-економски партнер. Његов удео чини преко 50% робне размене Русије и 68% извоза. Русија заузима у робној размени ЕУ треће место после САД и Кине. То је врло значајна величина. Ступање Русије у СТО даће додатни импулс преговарачком процесу о нацрту споразума између Русије и ЕУ о укидању виза. Урађено је врло много и довести посао до краја наш је заједнички задатак.“

Између Русије и ЕУ постоји стари споразум о сарадњи, и данас, по мишљењу Путина и Бароза, стране су се приближиле разматрању детаља новог базичног документа.

Ипак, без обзира на зближавање ставова, остају и неслагања. Између осталог реч је о такозваном трећем енергетском пакету, који треба да ступи у ЕУ на снагу у марту. Европски чиновници инстистирају на подели бизниса за продају и транспорт енергената. У том случају Русија као велики инвеститор изгубиће приоритет у доступу инфраструктури која је створена њеним средствима. Осим тога, влада Русије залаже се за примену принципа универзалности и равноправности у сфери законодавног регулисања енергетике на европском тржишту. То је предмет детаљног разматрања у скорије време.

Транспарентни систем регулисања енергетике, који предвиђа између осталог процедуру превладавања могућих ванредних ситуација, Русија предлаже у мапи пута сарадње са Европом до 2050. године. Енергетско партнерство је онај исти камен темељац у руско-европским односима који омогућава поштовање обостраних интереса и гарантовање стабилости и развоја. Европа у условима конкуренције за приступ изворима сировина добиће поузданог, предвидивог испоручиоца енергената. А Русија снажни иновациони и технолошки потенцијал ЕУ за модернизацију сопствене привреде.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер