Хроника

Психијатар током саслушања за изручење оснивача Викиликса: Постоји велика вероватноћа да ће Џулијан Асанж покушати да се убије уколико буде изручен САД

Штампа
уторак, 22. септембар 2020.

Постоји велика вероватноћа да ће Џулијан Асанж покушати да се убије уколико буде изручен Сједињеним Државама због оптужби за шпијунажу, рекао је експерт за психијатрију током саслушања за изручење оснивача Викиликса.

Професор емеритус неуропсихијатрије са Кингс Колеџа у Лондону Мајкл Копелман, рекао је да Асанж има историју депресије и да постоји “веома висок” ризик од самоубиства ако буде изручен у САД.

Он је такође рекао да постоји и “мноштво познатих ризичних фактора”, укључујући породичну историју депресије и самоубиства, као и изолацију коју је Асанж прошао, прво у еквадорској амбасади у Лондону, у којој је боравио од 2012. до 2019. године, а од априла прошле године у британском затвору.

Копелман је рекао да је Асанжу дијагностификован поремећај из аутистичног спектра, што је даље повезано са тенденцијом размишљања о самоубиству.

Током унакрсног испитивања Џејмса Луиса, адвоката који заступа америчку владу, Копелман је рекао да је увек на опрезу од могућности да пацијент можда “претерује”.

Амерички тужиоци оптужили су Асанжа за 17 тачака које укључују шпијунажу и једну тачку злоупотребе рачунара због објављивањам тајних војних докумената на Викиликсу.

Асанж је 2010. године доспео на међународне насловне стране када је Викилилс објавио амерички војни видео који приказује напад хеликоптера Апач у Багдаду из 2007. године у којем је погинуло десетак људи, укључујући и двоје новинара агенције Ројтерс.

Уколико би био оптужен по овим тачкама, Асанж би се могао суочити са 175 година затвора.

У јуну 2012. године, суочен са изручењем Шведској због оптужби за силовање које су у међувремену одбачене и казном због кршења услова кауције у Британији, Асанж тражи азил у еквадорској амбасади у којој је провео седам година.

Након што му је Еквадор укинуо азил, изведен је из амбасаде у априлу 2019. године и одслужио је кратку затворску казну у Британији због кршења услова гаранције.

Његов адвокатски тим тврди да је Асанж новинар и да има право на заштиту кроз Први амандман америчког Устава због објављивања докумената који су разоткрили незаконите радње америчких војника у Ираку и Авганистану.

Саслушање о изручењу Асанжа САД почело је 7. септембра и трајаће до почетка октобра, преноси Радио Слободна Европа.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]