среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Први кинески носач авиона
Хроника

Први кинески носач авиона

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јун 2011.

Армада најмногољудније земље света ускоро ће бити богатија за носач авиона, први у историји Кине. Три стотине метара дугачак брод најновији је симбол и демонстрација моћи, оцењује се у војним круговима.

Начелник Генералштаба кинеске војске генерал Чен Бингде потврдио је да ће морнарица најмногољудније земље света ускоро у своју армаду уврстити и носач авиона.

Три стотине метара дугачак носач, гради се у североисточној луци "Далиан", а аналитичари наводе да је ово једна од најгоре чуваних тајни кинеске војске, имајући у виду да Кина традиционално веома добро чува овакве пројекте.

Кина је за овај најновији симбол моћи искористила стари совјетски носач авиона "варијаг", који је руска морнарица кренула да гради током осамдесетих година прошлог века, али га никада није завршила.

Кинески генерал Ки Ђиангуо наглашава да нови кинески брод није намењен за било какве офанзивне операције и да "дефинитивно неће представљати никакву претњу", већ да је његова улога дефанзивна и у складу са све већом снагом кинеске војске.

"Све велике нације поседују носаче авиона. Они су симболи величине и снаге", рекао је Ки, додавши да се кинеска војска увек држала свог "дефанзивног" принципа.

Ипак, према његовим речима Кини би било паметније да је раније кренула у стратешко разумевање океана.

Наиме, кинеска војска је велике напоре уложила у развој подморница, а у високим војним круговима западних земаља верују да су Кинези врло близу да развију прву балистичку ракету која за циљ има потапање носача авиона.

"Убица носача", како је називају, има ефективни домет од 1.500 километара и могу да погоде сваку америчку војну базу и носач авиона у Азији.

Пре неколико месеци процурели су и снимци најновијег кинеског "невидљивог" авиона, па све ово веома забрињава амерички војни врх.

Америка, ипак, најјача

Међутим, САД и даље суверено влада светским морима, бар када је о носачима авиона реч, пошто имају комплетно функционалних 11 носача авиона, који наравно у сваком тренутку имају "пратњу" групе мањих ратних бродова.

Неки војни стручњаци верују да Кина планира да у будућности порине још три носача авиона.

Војни аналитичар Рик Фишер истиче да до 2020. године Кина жели да појача војне капацитете и организује војску на тај начин да може да делује брзо на глобалном нивоу.

"Само тако Кина може да одговори и запрети америчким интересима", наводи Фишер.

Међутим, посета кинеског начелника Генералштаба Чена Бингеа Пентагону прошлог месеца имала је за циљ да умири страховања Америке.

Чен је америчким војним званичницима пренео кинески став да најмногољуднија земља света никада неће тежити да изједначи своју са америчком војном моћи.

Кинески начелник Генераштаба је после посете истакао да је запањен америчким војним капацитетима.

"Не постоји никакав начин да се ми војно изједначимо са Америком. Њихова стратегија, ратни бродови, авиони и оружје су застрашујући", оценио је Чен.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер