уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протојереј Николај Данилевич: У овом тренутку нема ниједне помесне православне цркве која би била спремна да призна „нову цркву“ у Украјини, пољска, српска и антиохијска црква су већ саопштиле да то неће учинити
Хроника

Протојереј Николај Данилевич: У овом тренутку нема ниједне помесне православне цркве која би била спремна да призна „нову цркву“ у Украјини, пољска, српска и антиохијска црква су већ саопштиле да то неће учинити

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. фебруар 2019.

 Ниједна једина помесна православна црква још није спремна да призна „нову цркву“ у Украјини, изјавио је у четвртак представник канонске Украјинске православне цркве протојереј Николај Данилевич.

„У овом тренутку нема ниједне једине помесне православне цркве која би била спремна да призна православну цркву Украјине. Напротив, неке цркве су већ саопштиле да неће признавати ПЦУ. То су пољска, српска и антиохијска православна црква“, рекао је Данилевич на конференцији за новинаре.

Према његовим речима, ускоро ће и друге цркве, пре свега бугарска, изнети своје одлуке о непризнавању нове црквене структуре у Украјини. 

„Нова црква“ у Украјини образована је на „ујединитељском сабору“ у Кијеву у децембру прошле године, након спајања две неканонске црквене структуре које делују у Украјини. 

За поглавара нове аутокефалне цркве изабран је митрополит Епифаниј Думенко. Канонска Украјинска православна црква одбила је да учествује на том скупу, а Руска православна црква је саопштила да је канонски значај „сабора“ у Кијеву ништаван. 

Цариградски патријарх Вартоломеј је 6. јануара предао Кијеву томос о аутокефалности „нове цркве“. Из документа следи да је њена јурисдикција ограничена на територију Украјине и да она не може да именује епископе или да делује у иностранству.

Постоје и друга ограничења која нову црквену структуру чине зависном од Цариграда. 

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер