среда, 22. јул 2026.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протести због трибине "Голгота Мађара у јужним крајевима1944-45"
Хроника

Протести због трибине "Голгота Мађара у јужним крајевима1944-45"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. новембар 2011.

НОВИ САД – Меморијално друштво „Рација 1942” затражило је данас од министра спољних послова Вука Јеремића да Мађарској упути протест због тога што је део Војводине на једној манифестацији у Будимпешти назван „јужним крајевима” Мађарске.

У отвореном писму Јеремићу, то друштво наводи да су програми на манифестацији имали званичан назив „Голгота Мађара у Јужним крајевима 1944-45”, под којим је од 25. до 27. новембра у Парламенту Мађарске одржана комеморативна конференција у спомен на мађарске жртве комунистичког режима у Војводини крајем Другог светског рата.

„Рација 1942” из Чуруга тражи да се мађарској влади упути протест због тога што је делу Војводине дато име „Јужни крајеви/Делвидек”.

Напомињући да Војводину тако називају мађарски ревизионисти, незадовољни резултатима Версајског мира закљученог после Првог светског рата којим је укинута илузија о стварању „Велике Мађарске”, друштво „Рација 1942” истиче да је, као последица ревизионичке политике Миклоша Хортија, 1941. године окупирана Бачка а потом настао масовни прогон и убијање српског становништва.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у Србији бити парламентарних избора у 2026. години?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер